3p

Az ipar GDP-hez való hozzájárulását a jelenlegi mintegy 22-ről 30 százalékra kívánja növelni 2030-ra a kormány - mondta a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) gazdaságszabályozásért felelős államtitkára pénteken Budapesten sajtótájékoztatón.

Glattfelder Béla egyúttal fontosnak mondta, hogy a gazdasági teljesítménynövekedés ne járjon az energiafelhasználás ugrásszerű növekedésével, különösen ne emelkedjen a fosszilis energia felhasználása és ne nőjön a széndioxid-kibocsátás.

Kifejtette, a gazdaság teljesítményének növekedését úgy kell elérni, hogy javuljon az energiatakarékosság, emelkedjen a megújuló energia felhasználása és ne nőjön Magyarország energiafüggősége.

Az államtitkár a virtuális erőmű program keretében - az energiatudatosság előmozdítására - meghirdetett energiahatékonysági kiválósági pályázat díjkiosztóját megelőző sajtótájékoztatón elmondta: a magyar vállalatoknak is érdekük, hogy a versenyképesség növelése érdekében kevesebb energiát használjanak fel és növeljék költséghatékonyságukat. Ezen a területen erős a személyes motivációja is, mivel korábban vezette a Megújuló Energiaplatformot, most pedig a Magyar Szolár Szövetség elnöke.

Utalt arra, hogy a Gazdaság, Innováció Operatív Program (GINOP) keretében több lépést is tettek a gazdaság fenntarthatósága és az energiahatékonyság növelése érdekékben. Példaként említette, hogy a jövőben csak olyan új ipari épületek építésére lehet támogatást igényelni, amelyek tetőszerkezete legalább 30 százalékban alkalmas arra, hogy napenergia-nyerő berendezést lehessen rajta elhelyezni. Nem kötelező a rendszer felszerelése, de az épületet úgy kell megépíteni, hogy arra lehetőség legyen - jegyezte meg.

Felhívta a figyelmet az uniós energiahatékonysági irányelvre, amely szerint míg a nagyvállalatoknak kötelező az energiahatékonysági audit, addig a kis és közepes cégeket (kkv) a tagállamoknak kell arra ösztönözni, hogy ezek is készítsenek energiahatékonysági auditot. Ezért Magyarországon a GINOP-on keresztül mentorálják majd a kkv-kat.

Fürjes Balázs Zoltán, a Magyar Innováció és hatékonyság Nonpropit Kft. ügyvezetője arról beszélt, hogy a kkv-k mintegy 10 százalékkal termelnek kevesebb hozzáadott értéket, mint a nagy, jól szervezett vállalatok. A versenyhátrányukat viszont különféle megtakarításokkal, az energia hatékonyabb felhasználásával csökkenthetik. Az energiahatékonyság növelését és az energiatakarékosság ösztönzését szolgálja a virtuális erőmű program, amelynek segítségével 2020-ig 200 megawattnyi energiát kívánnak megtakarítani a cégek bevonásával.

Glattfelder Béla az MTI kérdésére elmondta: a GINOP-ban 65 milliárd vissza nem térítendő, és 130 milliárd forint visszatérítendő támogatás van. De emellett több más operatív programban is szerepel az energiatakarékosság és -hatékonyság támogatása. Ezt összességében 600-700 milliárd forintra becsülte az államtitkár, hozzátéve, hogy a tényleges összeg nagyobb is lehet az általa becsültnél.

A sajtótájékoztatón két követendő jó gyakorlati példát is megismerhettek az újságírók. Bába József, a Príma Pék Sütőipari Kft. ügyvezetője arról beszélt, hogy a sütőiparban az alaptevékenységből származó "hulladékenergiát", például a hőt újra fel lehet használni, hatékonyabbá, energiatakarékosabbá téve a cég működését. Ugyancsak a hőenergia, a geotermikus energia hasznosításáról beszélt a Fővárosi Állat- és Növénykert munkatársa. Zsigmond Vince elmondta, hogy a budapesti állatkertben a közelben lévő Széchenyi Fürdő termálvizének energiáját hasznosítják, úgy hogy nemcsak maguknak, hanem a fürdőnek is költséget takarítanak meg vele.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!