3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Pár hete Csányi Sándor a jegybanki alapkamat feletti 5 százalékpontban határozta meg a bankok által elvárható profit nagyságát. A jegybanki vezetők friss tanulmányukban ennél többet adnának.

10-12 százalék körüli tőkearányos nyereséggel (ROE) működő bankszektort javasol a jegybank abban a vitajavaslatban, amelyet a Magyar Nemzeti Bank (MNB) két prominense, Nagy Márton pénzügyi stabilitásért és hitelösztönzésért felelős ügyvezető igazgató, illetve Vonnák Balázs igazgató jegyez.

A szakértők 10 pontban fektették le azokat az ismérveket, amelyek véleményük szerint egy jól működő magyar bankrendszert jellemeznének. Ezek közül talán a legérdekesebb, hogy a magyar gazdaság fejlődését a saját tőkéjére vetített 10-12 százalékos nyereséget termelő bankrendszer tudná a legjobban szolgálni. Ez a mutató 2003 és 2009 között a 20 százalékot közelítette, majd 2010 és ’12 között a mínusz tartományba csúszott.

Sajáttőke arányos profit (MNB)

A 10-12 százalék egyébként jelen körülmények között magasabb, mint amit néhány hete Csányi Sándor elnök-vezérigazgató vázolt fel az OTP éves eredményeit bemutató sajtótájékoztatón. (lásd: Csányi: pár év volt, amikor többet kerestünk, mint ami elvárható) Igaz, az OTP-vezér nem nominális értékben adta meg a kívánt nyereségtartalmat, hanem a jegybanki kamathoz kötötten. Csányiék szerint a bankok tulajdonosai által elvárható reális hozam 5 százalékponttal magasabb a jegybanki alapkamatnál. Vagyis a jelenlegi MNB-alapkamatot figyelembe véve 8 (egészen pontosan 7,7) százalék körül van a fair hozam, ami lényegesen alacsonyabb a jegybanki javaslatnál.

Persze figyelembe véve, hogy jelenleg valahol a jegybanki kamatciklus alján lehetünk, és ha középtávon (2 év) teljesül a jegybank 3 százalékos fogyasztói árindexe, akkor az alapkamatnak vissza kell emelkedni egy 4 százalék körüli szintre (a Magyarországtól elvárt reálkamat függvényében ez akár nagyobb, de kisebb is lehet), akkor a Csányiék féle javaslatban a hozam középtávon 9 százalék közelébe emelkedhet. De ez még mindig alacsonyabb, mint Nagyék 10-12 százalékos javaslata.

Ugyan a profit terén a jegybanki vezetők engedékenyebbnek tűnnek, egyéb javaslataik azonban inkább kedvezőtlenek az OTP számára. Például egyetlen területen sem támogatnák, hogy a három legerősebb pénzintézet összesített piaci aránya nagyobb legyen 50 százaléknál. Ez pedig azt is jelenti, hogy például ha 8 nagybankból valamelyik elhagyná az országot, annak OTP általi felvásárlása könnyen ebbe az 50 százalékos limitbe ütközhetne, különösen a lakossági szegmensben. (Persze a versenyhivatali döntés a GVH kompetenciája és nem a jegybanké.)

A vitajavaslat 10 pontja

A tanulmány egyébként több pontban korábban már javasolt jegybanki elképzeléseket tartalmaz, a kérdés, hogy ebből a törvényhozók mennyinek fognak a gyakorlatban is „zöld utat adni”. Például a kötelező árfolyamgátba történő belépés, vagy a meglévő hiteleknél a kötelező referenciakamathoz igazodást bár a kormány elvileg támogatta, mégsem hozta meg a szükséges törvényeket.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!