Az adócsökkentés a kormány által kijelölt egyik fő irány, mondta el Szijjártó Péter vasárnap a rendkívüli kormányülés második napján tartott sajtótájékoztatón Lovasberényben.
Mérlegelik az egykulcsos szja-t
"A kormány előtt levő és mérlegelendő variációk közül az egyik egy egykulcsos, 16 százalékos mértékű személyi jövedelemadó rendszer. Amikor a kormány ezt elemzi, azt is vizsgálat alá veszi, hogy a családi elemek miként tudnak, vagy tudnának abban megjelenni". Az átalakítás és a bevezetés időpontja is "a mérlegelendő szempontok között van" – magyarázta a miniszterelnök szóvivője az MTI híradása szerint.
Hozzátette: azok a szempontok, amelyeket a Fidesz és a KDNP gazdaságpolitikájának homlokterébe helyezett, vissza kell, hogy köszönjenek az új adórendszerben is. "Ez is a mérlegelés része".
A kormányprogramban az adórendszerről annyi szerepelt: csökkenteni kell az adónemek számát, egyszerűsíteni az adóbevallásokat, szélesíteni az egyszerűsített adózási módozatok körét, egyszerűsíteni kell, vagy ki kell iktatni a hosszú és bonyodalmas előzetes hivatali engedélyezéseket is, csökkenteni az adó- és statisztikai adminisztrációt.
Egy februári tévéinterjúban Orbán Viktor, a Fidesz elnöke még arról beszélt, nem lehet egykulcsos az adórendszer, több kategóriára van szükség, és az adórendszernek figyelembe kell vennie, hogy a megkeresett összegből hányan élnek.
Januárra tervezték az adóreform kezdetét
Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter márciusban egy televíziós interjúban azt mondta, hogy év közben lehet már módosítani az adószabályokon, de az igazi nagy, radikális, a családi adózást középpontba helyező adócsökkentést jövő év január 1-jétől három év alatt tervezik végrehajtani.
Tavaly decemberben az MTI-nek adott interjúban Matolcsy arról beszélt, hogy a Fidesz előtt háromféle adóváltozat van. Az egyik verzió radikális szja-csökkentéssel, egykulcsos családi jellegű jövedelemadózással számol, a másik azt jelentené, hogy valamennyi adónemnél csökkentenék a jelenlegi kulcsokat, a harmadik pedig csak járulékcsökkentéssel kalkulál, de itt felmerült, hogy ne csak a munkaadói, hanem a munkavállalói járulék is mérséklődjék. A politikus 2008 végén azt mondta, érdemes megfontolni az egykulcsos személyi jövedelemadót és annak családi változatát.
Varga Mihály államtitkár 2009. szeptember végén a 47. közgazdász vándorgyűlésen fejtette ki azt az álláspontját, hogy a költségvetési kiadások kontrollja és 45 százalékos GDP újraelosztási arány mellett bevezethető az egykulcsos adó, amelynek már alacsonyabbnak kell lennie a Fidesz-kormány által tervezett 21-22 százaléknál.
Tartja a kormány a hiánycélt - jön a banki különadó?
Mint arról korábban beszámoltunk, Varga Mihály a hétvégi kormányülés első napján bejelentette: a kormány tartani akarja a 3,8 százalékos hiánycélt. Hozzátette azonban, hogy a 2010-es költségvetés több adata nagyságrenddel eltér a valóságtól, ezért azonnali intézkedésekre van szükség – a kormány akciótervet dolgoz ki a hiány tarthatósága érdekében.
A Magyar Hírlap úgy tudja, hogy az akciótervben a banki különadó bevezetése, a magánnyugdíjpénztárak államosítása, a bürokrácia leépítése és a minimálbéresek megadóztatása is szerepel.
Oszkó Péter volt pénzügyminiszter visszautasította az államtitkár azon kijelentését, miszerint nem igaz a büdzsé több tétele. Oszkó Péter hangsúlyozta, hogy a költségvetés egyenlegét érintő kockázatokról részletesen beszámolt, azok kezelésének módját is a legtöbb esetben kidolgozta az előző kormány. A költségvetésben elkülönített tartalékok erre elegendőek is - tette hozzá.
Mesterházy Attila, az MSZP frakcióvezetője szerint kommunikációs trükkről van szó, amikor a Fidesz a gazdaság állapotáról beszél: mindent a Gyurcsány- és a Bajnai-kormányra próbálnak ráfogni, és előkészítik az újabb megszorításokat.
Újabb megszorítások jöhetnek?
Hasonló szellemben nyilatkozott Nouriel Roubini neves amerikai közgazdász a Bloomberg Businessweek üzleti magazinnak: szerinte a magyar kormány talán azért túlozza el az ország pénzügyi nehézségeit, hogy új megszorító intézkedésekre készítse fel az ország társadalmát.
Ezzel összhangban londoni elemzők az utóbbi napok kormányzati kommunikációja mögött a kampányígéretek és a lehetőségek közötti különbség elmagyarázásának szándékát sejtik, írja az MTI.
Varga Mihály a hiánycél tartásáról szóló bejelentése mindenesetre megnyugtathatja a piacokat, és megállíthatja a forint gyengülését, vélik elemzők. Pozitív üzenet, hogy a kormány tartani akarja a hiánycélt, de a bizalom teljes helyreállításához részletes és a piacok számára hiteles tervre van szükség.
Menedzsment Fórum