3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A decemberi 50,7 pontról 54,2-re ugrott januárban a hazai feldolgozóipari beszerzési menedzserindex - közölte a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság.

A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított januári értéke 54,2 pont. Ez alapján a válaszadók nagyobb hányada decemberhez képest összességében kedvezőbb folyamatokról számolt be. 2013 áprilisától kezdve augusztusig az index értéke folyamatosan ingadozott 50 pont körül, nem mutatva semmilyen határozott trendet, most azonban tizennyolcadik hónapja tart már a bővülés. Az elmúlt egy évben egyszer sem volt 50 pont alatt az index, ami arányaiban kedvezőbb a 2013. február – 2014 január között eltelt évhez képest. A 2015. január havi index 3,3 százalékponttal magasabb a decemberi értéknél (50,9). Január összességében átlagos hónap volt a korábbi években (az 1995 óta mért hosszú távú átlag értéke 52,; a januároké szintén). Az elmúlt három évben a januári átlag azonban 53,4 pont volt. Az idei érték a hatodik legmagasabb januári érték 1995 óta.

A termelési mennyiség indexe nőtt decemberi értékéhez képest, és egy havi szűkülés után a termelt mennyiség emelkedését jelzi első hónapja. A mostani érték átlag felettinek számít, az elmúlt 19 évben tízszer volt kisebb az index értéke januárban. Az új rendelések indexe enyhébben emelkedett, de a mostani így is csak a tizenegyedik legmagasabb januári érték 1995 óta. Az új rendelések állománya azonban magasabb lett, és felülmúlja az 1995 óta mért hosszú távú átlagot, bár az elmúlt három év átlagától elmarad.

A januári szállítási átfutási idő ideje hosszabb lett decemberhez képest, de az ütem némileg lassult. A korábbi januári értékeket nézve az idei a negyedik legalacsonyabb érték 2000, 2011 és 2012 után. Az index értéke hatvanöt hónapból hatvanegyszer volt 50 pont alatt, amire korábban nem volt példa.

A vásárolt készletek ötödik hónapja tovább növekednek, és az ütem erősebb lett. Az idei januári érték az elmúlt tizennyolc év értékei alapján átlag feletti, és a harmadik legnagyobb januári. 2012-ben nyolc alkalommal jelzett növekedést az index, ez 2013-ban kilencre emelkedett, amit 2014-ben is tartott.

2013-ban a foglalkoztatottsági index csak négy hónapban mutatott csökkenést. Május-július között folyamatosan csökkenést mértek, majd decemberben is 50 pont alá csökkent az index értéke. 2014 januárjától majdnem mindig bővülést mértek, csak a májusi érték jelzett enyhe csökkenést, megtörve a trendet. Az e havi folytatja a kedvező szériát, értéke ráadásul a legmagasabb januári 1995 óta.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!