Korábban egy német parlamenti képviselő már felvetette, hogy Görögországnak áruba kellene bocsátania néhány szigetét, vagy ókori műemlékét, a jelek szerint most a görög kormány is megfogadta a tanácsot. A Guardian hírei szerint a hellének a több ezer lakatlan szigetből adnának el néhányat, ahol luxus-üdülőparadicsomot hozhatnak létre befektetők.
Megfogadták a német tanácsot
Márciusban német parlamenti képviselők javasolták a görög kormánynak, hogy adjon el néhány lakatlan szigetet, azzal enyhítse pénzügyi gondjait. Azóta Görögország 110 milliárd eurós mentőcsomagot kapott a Nemzetközi Valutaalaptól (IMF) és az Európai Uniótól. A jelek szerint továbbra is pénzre van szükségük a helléneknek, így most megfogadták a tanácsot.
A Guardian értesülései szerint a mintegy 6000 napsütötte görög szigetből adna el néhányat az ország, illetve hosszútávú lízingkonstrukciót is kínálnak a befektetőknek. A brit lap úgy tudja, hogy a kiemelt turisztikai övezetnek számító Mykonos szigetcsoporton belül csaphatnának le lakatlan földdarabokra. A szigetek tulajdonosa harmadrészben a görög állam, mely nem csak pénzhez szeretne jutni az eladásból, hanem a luxusturizmus felfutásában is bízik.
Kínai és orosz érdeklődők
A kisebb szigetek mellett elsősorban a rodoszi ingatlanpiac keltette fel a potenciális vevők figyelmét, a Guardian pénteki cikke szerint már kínai és orosz milliárdosok is érdeklődtek a befektetés iránt. Állítólag többek között a Chelsea dúsgazdag tulajdonosa, Roman Abramovics is bevásárolná magát a görög ingatlanpiacra.
A lakatlan szigetek a brit napilap szerint változó áron kelhetnek el: egy hasonló témával foglalkozó weblap adatbázisa alapján a Ión-tengeren lévő 1235 hektáros Nafsika szigete jelenleg is vevőre vár 15 millió euróért. Kisebb földdarabokat viszont már akár 2 millió euróért is lehet kapni, ami olcsóbb, mint egy lakás London jobb környékén.
A több ezer görög szigetből jelenleg mindössze 227 lakott, azonban ha a kormány a meglévőkből akar eladni néhányat, akkor költenie is kell rá, ugyanis ki kell építeni az alapvető infrastruktúrát, rendőrörsöket kell létrehozni. A görög kabinet azonban most abban bízik, hogy az eladással fellendülő turizmus adóbevételeket generál majd, így végeredményben jól jönnek ki az üzletből.
Nagy kiárusítás jöhet
A pletykák szerint nem csak a szigetekre kerülhet ki az eladó tábla, a görög kormány többek között privatizálná az ország vasút- és csatornahálózatát is. A kínai befektetők máris érdeklődnek a görög vasutak iránt, így néhány kikötő mellett ez is a távol-keletiek kezébe kerülhet.
Londoni befektetők egyelőre pozitívan értékelik a privatizációról szóló pletykákat, mivel azok arra utalnak, hogy Görögország mindenre képes pénzügyi helyzetének javítása érdekében. Ugyanakkor a Guardiannek nyilatkozó elemző hozzátette: a részletek még bizonytalanok az eladásokat illetően.
Menedzsment Fórum