Pesszimista jövőképet festett a Világbank a fejlődő világ elé hétfőn: a szervezet szerint az európai és a közép-ázsiai fejlődő-felzárkózó országok GDP-je átlagosan 4,7 százalékkal csökkenhet 2009-ben, és jövőre sem várható 1,6 százalékosnál nagyobb bővülés.
A Világbank átfogó világgazdasági előrejelzését is rontotta: a visszaesés 2009-ben meg fogja közelíteni a 3 százalékot, míg áprilisban legalább 2,9 százalékos mínusz várható a korábban becsült 1,7 százalékos romlás helyett. A szervezet szerint a világgazdaság növekedésére az átlag szintjén csak jövő év folyamán lehet számítani.
A gazdaság teljesítményének visszaesése Magyarországon is jelentős gondot okozhat még. Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) például arra számít, hogy a fogyasztás meredek csökkenésével együtt az általános forgalmi adó július 1-jei emelését követően a költségvetés remélt többletbevételei is előreláthatóan elmaradnak. A szakmai szervezet hétfői közleményében felhívta a figyelmet, hogy az áfa megemelésével előbb-utóbb növekedni fognak a fogyasztói árak is, mivel sem a kereskedőknek, sem a gyártóknak nincs tartalékuk ennek kigazdálkodására.
Hétfői kamatdöntő ülésén nem változtatott a Magyar Nemzeti Bank a jegybanki alapkamaton, amely továbbra is 9,5 százalékos szinten maradt. A döntés megfelelt az elemzői várakozásoknak, azonban egyes londoni elemzők szerint minden makrogazdasági alapmutató amellett szól, hogy most már el kellene kezdeni a jegybanki alapkamat csökkentését Magyarországon. A citybeli szakértők 2,00-2,50 százalékpontos idei mérséklést tartanak indokoltnak.
Hétfőn gazdák tüntettek Luxembourgban és Budapesten is a tejágazat válsága miatt. A gazdák azt követelték, hogy az unió fagyassza be az országok tejkvótáját, a kvótaalapú támogatást emelje meg 50 százalékkal, az export-visszatérítést is növelje 50 százalékkal, valamint a kvótaalapú támogatás kifizetését hozza előre.
Pozitív hír volt azonban, hogy újabb hangulatmutató jelezte a német cégek erősödő bizalmát a gazdaság javulásában: hétezer német feldolgozóipari, építőipari, nagy- és kiskereskedelmi vállalat megkérdezése alapján az Ifo gazdaságkutató intézet átfogó üzleti bizalmi mutatója júniusra tovább emelkedett, immár harmadik hónapja növekedve: az index 85,9 pontra javult a májusi 84,2, illetve az áprilisi 83,7 pont után. Az elemzők 85,2 pontot vártak júniusról.
Vállalati szinten hétfőn ismét számos negatív hír jelent meg a világban: csődvédelmet kért a szlovák SkyEurope Airlines, míg Magyarországon felszámolják a salgótarjáni Salgó-Sík Síküvegfeldolgozó Kft.-t, a révkomáromi Szlovák Hajógyár pedig csoportos leépítést jelentett be. A hajógyár jelenlegi 685 alkalmazottja közül 198 veszíti el az állását az év végéig.
Míg a SkyEurope jelentős gondokkal küzd a japán nemzeti légitársaság, a JAL helyzete javulhat: egymilliárd dolláros állami hitelt helyezett kilátásba a cégnek a japán pénzügyminiszter. A társaság az elmúlt üzleti évét 50 milliárd jen, azaz félmilliárd dollár üzemi veszteséggel zárta.