A Magyar Nemzeti Bank érzi a gazdasági szereplők kamatcsökkentési igényét, de erre csak akkor van mód, ha az ország kockázati megítélése javul, és a kamatcsökkentés nem veszélyezteti a hazai pénzügyi rendszer biztonságát - közölte az elnök.
A jegybank által várt 6,7 százalékos idei gazdasági visszaeséshez hasonlót prognosztizál a Fitch Ratings is. A legnagyobb európai hitelminősítő szemináriumán Ed Parker, a cég feltörekvő európai szuverén besorolásokért felelős igazgatója elmondta: Magyarországra a hitelminősítő 2009 egészére a hivatalos előrejelzéssel jórészt egyező, 6,7 százalék körüli gazdasági visszaesést valószínűsít, és jövőre is még 1 százalékos GDP-mínuszt jósol. A Fitch várakozása szerint a térség egészének gazdasági teljesítménye az idén átlagosan 4,5 százalékkal esik, és jövőre is csak igen lanyha, 1,3 százalékos növekedés valószínű.
Az első negyedévi, most közölt részletes GDP-adatok is megerősítik a mély recesszióról szóló jóslatokat: az olasz gazdaság éves szinten 6 százalékkal csökkent az idei első negyedévben, míg az előző negyedévhez képest 2,6 százalékkal esett vissza. Hat százalékos GDP-csökkenésre 1980 óta nem volt példa Olaszországban. Szlovéniában éves szinten 8,5 százalékkal csökkent a GDP az idei első negyedévben. Szlovénia két évig az euróövezet legnagyobb gazdasági növekedést produkáló országa volt, 2008 utolsó negyedében viszont már 0,8 százalékkal csökkent a GDP, az idei első negyedévi visszaeséssel pedig a délszláv állam hivatalosan recesszióba került.
Bulgáriában éves szinten 3,5 százalékkal csökkent a GDP az idei első negyedévben. Egy évvel korábban még 7 százalékos éves szintű gazdaságnövekedést regisztráltak, 2008 utolsó negyedévére azonban már 3,5 százalékra lassult a bővülés üteme. Az idei év egészére a bolgár központi bank és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) egyaránt 2 százalékos visszaesést valószínűsít.
Egy bekezdés erejéig érdemes visszatérni a már idézett Fitch szemináriumra, ahol az fogalmazódott meg, hogy Kelet-Európában nem várható az 1990-es évek végének ázsiai válságához hasonló, térségi szintű heveny fizetési krízishelyzet, de "V alakú", vagyis a meredek visszaesést követő meredek fellendülés sem.
A heveny krízishelyzet kialakulásának valószínűsége a lett valuta konszolidálódása után egyre kisebb. Joaquín Almunia pénzügyi biztos az EU bizottsága nevében azt nyilatkozta, hogy mindenképpen "el akarjuk kerülni a lett valuta, a lat leértékelését". A lat árfolyamának az euróhoz való kötöttségéről meggyőzi majd a piacokat az IMF és az EU elhalasztott hitelfolyósításának újraindítása - tette hozzá Almunia és kijelentését követően a lett pénz euróárfolyama 2008. májusa óta a legerősebbé vált.
A balti ország egy lépéssel közelebb került ahhoz, hogy megkapja az IMF-hitel következő részletét, miután a kormány megállapodott a szociális partnerekkel az új takarékossági programról. Valdis Dombrovskis miniszterelnök még kedden tájékoztatott arról, hogy a tervek alapján az idén 500 millió lattal, hozzávetőleg 987 millió dollárral csökkentik a költségvetési kiadásokat, ami a bérek és a nyugdíjak megnyirbálását eredményezheti.