4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Leminősítés valószínűségére utaló negatívra rontotta az eddigi stabilról Japán egyébként magasan elsőrendű szuverén adósbesorolásainak kilátását pénteken a Fitch Ratings, azzal a véleményével indokolva a lépést, hogy a japán állam növekvő eladósodottsága nyomást gyakorol az ország szuverén hitelképességére.

A cég közölte, hogy a kilátásrontással együtt megerősítette Japán hosszú futamidejű küladósságának "AA" szintű osztályzatát, a hosszú lejáratú hazai államadósság "AA mínusz" besorolását és a rövid lejáratú külső adósság "F1 plusz" kockázati kategóriáját. A kereskedelmi adósokra megállapított besorolási országplafon marad a lehetséges legjobb, "AAA" szinten.

A kilátás negatívra rontását indokolva a Fitch Ratings kiemelte, hogy Japán bruttó államadóssága a tavalyi év végére elérte a hazai össztermék (GDP) 210 százalékát, és ez messze a legmagasabb adósságráta a Fitch által besorolással nyilvántartott országok listáján.

A hitelminősítő előrejelzése szerint a GDP-arányosjapán bruttó államadósság a 2007 vége és 2012 vége közötti időszakban összesen 56 százalékponttal fog emelkedni, és ez a harmadik legnagyobb előrejelzett adósságnövekedési ütem Írország és Izland után. A Fitch megjegyzi, hogy ez utóbbi két ország rendszerszintű bankválságot él át.

A Fitch Ratings szerint a nettó alapon számolt japán államadósság-ráta már nem ennyire kirívó, részben Japán ezermilliárd dollárt meghaladó devizatartaléka miatt, amely a második legnagyobb a világon. A cég kiemeli ugyanakkor, hogy a nettó japán államadósság is meredeken emelkedik.

A japán besorolást mindazonáltal alátámasztja, hogy az állami finanszírozás számára továbbra is hozzáférhető a hatalmas magánszektorbeli megtakarítás-tömeg, valamint az, hogy az államadósság jelentős részét - hozzávetőleg a felét - a szélesebb értelemben vett közszféra birtokolja, ami csökkenti "az önmegvalósító pánik" kockázatát a kötvénytulajdonosok körében - áll a Fitch Ratings elemzésében.

A hitelminősítő előrejelzése szerint a márciusi földrengés- és szökőár-katasztrófa utáni újjáépítés költségei a hazai össztermék arányában 2 százalékponttal emelhetik a kormányzati kiadásokat az idén és jövőre, ez azonban önmagában nem érdemi tényezője a japán besorolásnak. A közfinanszírozásra ugyanakkor komoly kockázatot jelentenek a fukusimai atomerőmű okozta szennyeződés felszámolásának még mindig nem ismert költségei, az áramellátás helyreállításának késedelme pedig azt eredményezheti, hogy a Fitch Ratings még lejjebb módosítja az idei japán gazdasági növekedésre szóló, jelenleg is mindössze 0,5 százalékos GDP-bővülést valószínűsítő előrejelzését.

A Fitch szerint további kockázati tényező, hogy az infrastruktúra helyreállításának esetleges hosszabb késedelme még több japán vállalatot késztethet termelése külföldre telepítésének megfontolására, ami még nagyobb állandósuló termelési kiesést jelentene.

Más nagy citybeli házak eddig megjelent prognózisaikban azt jósolták, hogy a földrengés- és szökőár-katasztrófa kárai meghaladhatják a japán hazai össztermék 3 százalékát.

A Barclays Capital becslésében 12-17 ezer milliárd jenre (jelenlegi árfolyamokon 148-210 milliárd dollárra) tette a csapás várható gazdasági költségeit. A ház saját prognózisa szerint az épületkárok 5-10 ezer milliárd jen között lehetnek, ami önmagában a japán GDP-érték 1-2 százaléka.

A valószínűsíthető gazdasági veszteségek közül a Barclays Capital londoni elemzői kiemelték az általuk kétezer milliárd jenre becsült kieső lakossági fogyasztást és a feldolgozószektor ötezer milliárd jenre tett termeléskiesését. A ház szerint az exportveszteséggel együtt mindez a GDP 2,4-3,4 százalékának megfelelő összesített kárt és költséget jelenthet.

A japán kilátás negatívra rontásával a világ legnagyobb gazdaságai közül immár kettőt jelöltek lehetséges leminősítésre a nagy nemzetközi hitelminősítők.

A múlt hónapban a Standard & Poor's az Egyesült Államok hosszú futamidejű államadósságának lehető legjobb, "AAA" besorolására adott negatív kilátást az addigi stabil helyett, azzal indokolva a piacokat világszerte megrázó lépést, hogy nem látja biztosítottnak a költségvetési és adóssághelyzet stabilizálását eredményező megállapodást a Fehér Ház és a kongresszus között.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!