Emil Boc román miniszterelnök felszólította az általa vezetett kabinet minisztereit, hogy dolgozzák ki a valamennyi minisztérium 25 százalékos létszámcsökkentését előirányzó terveket - írta csütörtöki számában a Ziarul Financiar című román gazdasági napilap. A minisztériumok működtetéséhez szükséges különböző eszközök, felszerelések és berendezések beszerzése kapcsán is drasztikus csökkentést vezet be a kabinet, eredetileg az erre a célra fordítható pénzkeretet 15 százalékkal faragta volna le. Most azonban kiderült, hogy a megtakarítás ennél is szigorúbb lesz, mivel a kormány a közszférában tervezett megszorító intézkedéseket nem alkalmazhatja már júniustól, ahogyan eredetileg tervezte.
A kormány a közalkalmazotti bérek 25 százalékos csökkentését és a nyugdíjak 15 százalékos lefaragását magában foglaló törvénytervezetekért úgynevezett felelősségvállalási eljárást alkalmazott a gyorsított elfogadtatás érdekében, de a két tervezet így sem léphet életbe június vége előtt. Ezért Boc bejelentette, hogy a minisztériumoknak a korábban elhatározott 15 százalékos csökkentése mellett további 20 százalékkal kell lefaragniuk a minisztériumok működtetési költségeit. A román parlament várhatóan kedden szavaz az ellenzék által benyújtott bizalmatlansági indítványról, amelynek elfogadása a kormány bukását jelenti, elutasítása esetén azonban a parlament által is automatikusan elfogadottnak tekinthetők a kabinet által javasolt megszorító intézkedések.
A Gandul című napilap csütörtöki száma szerint a román kormány fő erejét alkotó Demokrata Liberális Párt (PD-L) a bizalmi szavazást követően kormányátalakítást hajt végre, ha nem bukik meg a Boc-kabinet. Terveik szerint a miniszterek számát a jelenlegi 15-ről 8-ra csökkentik, az államtitkárok számát minisztériumonként legfeljebb kettőre korlátozzák, mert jelenleg van olyan tárca is, ahol öt államtitkár dolgozik. A román kormány azért kénytelen csökkenteni a béreket, a nyugdíjakat és általában a közkiadásokat, mert az államháztartási hiány nem haladhatja meg a román bruttó hazai termék 6,8 százalékát a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) kötött egyezség értelmében. Románia az IMF szervezésében tavaly márciusban kötött 20 milliárd euró értékű, többoldalú nemzetközi hitel megállapodást.
MTI/Menedzsment Fórum