A K&H nagyvállalati növekedési indexének legutóbbi adatai szerint a korábbi években mért 50-55 százalékról 40 százalék alatti szintre állt be a szektor beruházási hajlandósága. A kutatás szerint a mostanáig húzóerőt jelentő technológiai, valamint a kapacitásnövelő beruházások terén a legnagyobb a visszaesés: előbbi 29-ről 20 százalékra, utóbbi 18-ról 11 százalékra esett vissza, bár a csökkenés után is ezek maradtak a legfontosabb beruházási célok. Hasonló arányt csak a kereskedelemfejlesztés ért el, a nagyvállalatok 11 százaléka tervez ilyen célú beruházást - írták.
Így újul meg a Postapalota
A felmérés alapján nem csupán a beruházások száma, de azok mértéke is csökken: bár erősödött azok aránya, akik idén szinten tartják a fejlesztésekre fordítandó költségeket (76 százalék), de csaknem a felére, 31-ről 17 százalékra csökkent egy év alatt a beruházásuk értékét növelők aránya.
A K&H szerint a beruházási szándék a tevékenységi körrel, a vállalat árbevételével, földrajzi elhelyezkedésével és a foglalkoztatottak számával is összefügg: a megkérdezett cégvezetők szerint leginkább a keleti országrészben, a 10 milliárd forint éves árbevételt meghaladó és a 100 főnél többet foglalkoztató vállalatoknál, valamint az iparban várhatóak fejlesztések.
A K&H csoport a GfK Hungária Piackutató Intézettel 2014 óta negyedévenként vizsgálja a nagyvállalati szektor helyzetét és várakozásait, valamint a gazdasági környezet változásait. A kutatás a 2 milliárd forint éves árbevételt meghaladó cégek 550 döntéshozójának megkérdezésén alapul, a legutóbbi felmérést 2016. október 26. és december 8. között készítették.
MTI