3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nem kizárólag a bankadó bevezetésének tervét, hanem összességében az Orbán-kormány gazdaságpolitikai programját kritizálja a Nemzetközi Valutaalap, írja szerdai számában bennfentes forrásokra hivatkozva az osztrák Der Standard.

A feltételezettnél mélyebb szakadék húzódik a magyar kormány, valamint az Európai Unió és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) között, állítja szerdai számában a Der Standard.

Nem csak a bankadó a probléma

Az osztrák napilap szerint Budapest úgy világítja meg a történteket, mintha az IMF és a kormány közötti tárgyalások megszakadásának fő oka a bankokra kivetendő adó körüli vita lenne. Az újság ezzel szemben - az ügyet közelről ismerő forrásokra hivatkozva - azt állítja, hogy az IMF és az EU nem csupán a bankadó tervét, hanem összességében az Orbán-kormány gazdaságpolitikai programját illeti kritikával.

"A fő probléma, hogy a kormány által javasolt intézkedések legtöbbje nem mutat tartós strukturális reformokat, és azoknak negatív hatásuk lenne a gazdaságra” - idéz a lap egy meg nem nevezett IMF-tisztviselőt. Szerinte a Valutaalap néhány hosszú távú reform figyelembe vételét javasolta a magyar kabinetnek, amely azonban nem volt vevő ezekre.

Uniós jogot sérthet a kormány 

A lap szerint az EU-delegáltak arra is felhívták a figyelmet, hogy az Orbán-kormány tervei közül négy intézkedés sértheti az uniós jogot. Ezek között említik a devizahitelek betiltását, Simor Andrásnak, a Magyar Nemzeti Bank elnökének a fizetéscsökkentését, bizonyos alkoholtartalmú italok adómentessé tételét (a házi pálinkafőzés legalizálását - a szerk.)  és a bankadó bevezetését.           

Mint ismert, szombaton felfüggesztette az egyeztetéseket a magyar kormánnyal a Valutaalap, az EU és a Világbank küldöttsége. Az IMF szerint Magyarországnak továbbra is költségvetési nehézségekkel kell megküzdenie - a nagy feladat a 2011-es év lesz, amikor számos gazdasági kiigazítást kell elvégeznie a kabinetnek. Magyarország a tárgyalások felfüggesztése miatt egyelőre nem juthat hozzá az IMF-hitelkeret maradék részéhez, csak majd ha lezárul a hitel-felülvizsgálat.   

Az IMF, az EU és a Világbank 2008 novemberében összesen 20 milliárd eurós készenléti hitelkeretet nyitott meg Magyarország számára, eredetileg 17 hónapra, 2010 márciusáig. 2009 szeptemberében a magyar fél kérésére a nemzetközi szervezetek úgy döntöttek, hogy Magyarország 2010 októberéig hívhatja le a hitelkeret fel nem használt részleteit. A legutóbbi folyósítás 2009 szeptemberében történt meg. Az akkori döntés alapján a még rendelkezésre álló hitelforrást négy egyenlő, 800 millió eurós részletben lehetne lehívni a meghosszabbított futamidő hátralévő ideje alatt.

Orbán: betartjuk a megállapodást

Orbán Viktor miniszterelnök kedden a visegrádi országok kormányfőinek budapesti csúcstalálkozója után tartott sajtótájékoztatón annyit mondott: az IMF és Magyarország között létrejött szerződés alapján az egyetlen konkrét elvárás Magyarországgal szemben a 3,8 százalékos költségvetési hiány, ezt az ország be is fogja tartani; az azonban, hogy ezt hogyan teszi, kizárólag nemzeti felelősség - jelentette ki.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!