A négy szuverén adósosztályzat esetében csökkent "a távolság a leminősítéstől" - közölte a nemzetközi hitelminősítő, hozzátéve, hogy a nagy "AAA" minősítésű államok kormányainak most a néhány hónappal ezelőttiekhez képest más kihívásokkal kell szembenézniük. A hitelminősítőnél az új kihívásokra példaként említették, hogy ezeknek a kormányoknak a gazdasági növekedést olyan időszakban kell élénkíteniük, amikor költségvetési ösztönzés ténylegesen már nem áll rendelkezésre.
Júliusban megerősítette Nagy-Britannia "AAA" besorolását a Standard & Poor's, érvényben hagyva az osztályzatot terhelő, leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátást. Nagy-Britannia a legnagyobb, "AAA" elit besorolással ellátott gazdaság, amelynek adóskockázati besorolására valamely hitelminősítő negatív kilátást jelentett be.
A Standard & Poor's tavaly májusban rontotta negatívra a brit adósosztályzat kilátását, arra az akkori becslésére hivatkozva, hogy a brit nettó államadósság 2014-re megközelíti a bruttó hazai termék 100 százalékát.
A brit osztályzati kilátás tavalyi rontása komoly aggodalmat okozott a piacon. Felmerült ugyanis, hogy ha Nagy-Britannia elveszítheti "AAA" besorolását, akkor a hasonló költségvetési és államadósság-gondokkal küszködő Egyesült Államok ugyanilyen szintű adósosztályzata sincs biztonságban, márpedig az amerikai "AAA" a piaci kockázatmegítélés globális alapmércéje. Az Egyesült Államok adósosztályzataira mindazonáltal az összes nagy hitelminősítő továbbra is stabil kilátást tart érvényben.
MTI