A kormány szövetségeseket keres itthon, hogy csökkentség a válság okozta károkat, és ennek keretében találkozott Gyurcsány Ferenc a 70 legnagyobb hazai befektetővel. Úgy tűnik azonban, hogy nem sikerült egyetértésre jutni, hiszen a Befektetői Tanács versenyképesség megőrzését szorgalmazta, amelynek keretében indokolt lenne az élőmunka terheinek mérséklése. A miniszterelnök ennek nem látja lehetőségét úgy, hogy ne veszélyeztessék az egyensúlyt és a szociális biztonságot.
Nyitni kell a keleti piacok feléSugár András 70 nagy befektetőt tömörítő Befektetői Tanács társelnöke a konferenciával kapcsolatban elmondta, hogy az üzleti szférában a konkurensekkel is civilizált a viszonyuk, és kultúrált módon tárgyalnak, ha arra sor kerül. A találkozón a befektetők továbbra is hangoztatták, hogy nem mondanak le arról a céljukról, hogy növeljék az ország versenyképességét. Sugár András szerint szükség van az élőmunka terheinek csökkentésére, még azon az áron is, ha ehhez a forrásokat adóátcsoportosítással találják meg.
A befektetők szorgalmazták azt is, hogy a gazdaságot minél előbb növekedési pályára állítsák. Csak ez annak a módja, hogy hazánk minél előbb legyőzze a válságot. Emellett új kitörési pontokat kell keresni a magyar exportnak, például Oroszország, vagy még annál is távolibb államok irányába.
Adócsökkentéshez nincsenek meg a forrásokGyurcsány Ferenc arról beszélt, hogy ő szívesen csökkentené az adókat, ha valaki megtalálja ehhez a forrásokat. Felvetette, hogy a legnagyobb ellenzéki párt évi 1000 milliárd forintos adócsökkentésről beszél. Ő és a kormánya kész ennek megvalósítására, ha az nem veszélyezteti az egyensúlyt és a szociális biztonságot. De ahhoz az kel, hogy mindenki megismerhesse ezeket a javaslatokat, és az ellenzéki vezetők is eljöjjenek csütörtökön a gazdasági csúcstalálkozóra.
Gyurcsány Ferenc egyik javaslatát is ismertette, miszerint ha az állam késedelmesen teljesít kifizetések, akkor különösebb eljárás nélkül automatikusan fizessen pótlékot. Ez egyébként a gazdasági élet más területein már érvényesül, ezért joggal várható el, hogy az állam is tartsa magát ehhez.
A Befektetői Tanács ülésén elhangzottakról a miniszterelnök elmondta, hogy a hozzászólók egyöntetűen úgy vélték, amit a kormány és jegybank az elmúlt hetekben a pénzügyi válság enyhítésére tett, az sok tekintetben példaértékű volt, és védte az ország érdekeit. Hozzátette: a küzdelemnek még nincs vége, az elhúzódó gazdasági válsággal szemben is védekezni kell.
Az IMF hitel kapcsán a kormányfő megerősítette, hogy valóban lehívtak már 4,9 milliárd eurót, amely jelenleg egy elkülönített számlán található. A felhasználásról egyébként az illetékes hatóságok döntenek majd. A miniszterelnök elmondta, hogy a Nemzetközi Valutatalap (IMF) pénzügyi csomagja egyrészt a bankmentést szolgálja, másrészt az állam finanszírozását biztosítja, növeli a nemzetközi tartalékait. A pénzt nem lehet beruházásokra, bérekre és szociális kiadásokra költeni. Így a lehívott az összeggel nem nő Magyarország államadóssága, csak a tartalékai emelkednek.
VMI