Az uniós csúcs után megjelent nyilatkozatok jórészt arról szóltak, hogy a szervezet nem hagyja magára a közép-kelet-európai tagállamokat, azonban az átfogó mentőcsomag ideje még nem jött el. Többet fogunk tenni, de esetről esetre vizsgálva a helyzetet, ott, ahol szükséges - mondta José Manuel Durao Barroso, az Európai Bizottség elnöke. Bejelentette azt is, hogy egyetértettek abban: az anyabankok támogatása nem jelenthet korlátozást a fiókok, leánybankok vonatkozásában.
Mirek Topolánek, a soros uniós elnökséget betöltő Csehország kormányfője azt emelte ki, hogy az EU egyetlen tagállamot sem fog hagyni meginogni, de a térségi mentőöv ötlete el lett vetve a tanácskozáson. Széles egyetértés volt abban is, hogy pillanatnyilag tévedés lenne megváltoztatni az euróövezeti csatlakozás játékszabályait - mondta Topolánek.
Felszólították a kormányfők a tagállamok pénzügyminisztereit, hogy a brüsszeli bizottsággal együtt kísérjék fokozott figyelemmel a térség helyzetét, és az átmeneti egyensúlyzavarokkal küzdő országok számára vázoljanak fel támogatási lehetőségeket a rendelkezésre álló eszközök alapján. Felhívták a figyelmet az Európai Beruházási Bank (EIB) kiemelt finanszírozó szerepére is a térségben.
A kelet-európai - uniós és szomszéd - országok pénzügyi nehézségeinek összehangolt áthidalására eddig több kezdeményezés hangzott el uniós tagországok részéről. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök Brüsszelben most ismertette azt a javaslatot, amely "az eddig elhangzott valamennyi kezdeményezésből próbál átfogó programot alkotni".
A magyar miniszterelnök szerint a kért 180 milliárdeurós átfogó mentcsomagnak négy fő célja lett volna: pénzt biztosítani az országoknak, megerősíteni a bankokat tőkével, átalakítani magánszemélyek és vállalatok rövid lejáratú hiteleit hosszabb távú hitelekké, valamint közvetlenül segíteni a reálgazdaságot új hitelekkel, támogatásokkal, beruházásokkal.
Az nem járja, hogy Közép-Európára csak akkor van szükség, amikor lehetőséget teremt a régebbi EU-tagok számára - intett a kormányfő. Úgy vélte, a külföldi befektetéssel felelősség is jár, a támogatásnak a leánybankokra is ki kell terjednie. Emlékeztetett: a 15 régebbi tagország bankjai, pénzintézetei jelenleg összesen 700 milliárd euró beruházással, vagyonnal vannak jelen az érintett tizenkét országban, és ez a tizenkét állam összesített nemzeti jövedelmének a 70-80 százaléka.
Gyurcsány Ferenc elmondta, hogy a 180 milliárdos csomag - amely a tíz kelet- és közép-európai EU-tagországon kívül Horvátországra és Ukrajnára is vonatkozik - az eddig elhangzott valamennyi kezdeményezésből próbál átfogó programot alkotni.