Az Európai Központi Bank (EKB) kormányzótanácsa csütörtöki ülésén nem változtatott az irányadó kamaton és nem hozott más egyéb, a már meglévőket kiegészítő gazdaságösztönző intézkedést sem. Az EKB legutóbb márciusban jelentett be monetáris ösztönző intézkedéseket: 0,05 százalékról 0 százalékra csökkentette az irányadó kamatot, havi 60 milliárd eurós kötvényvásárlási programját 80 milliárd euróra bővítette, mínusz 0,3 százalékról mínusz 0,4 százalékra módosította az EKB-nál elhelyezett egynapos kereskedelmi banki betétek kamatát. Kiterjesztette továbbá kötvényvásárlási programját az euróövezetben bejegyzett bankszektoron kívüli vállalatok euróban denominált befektetésre ajánlott besorolású kötvényeire.
A mostani ülést követő sajtótájékoztatón Mario Draghi a korábban hozott intézkedések hatályát és mértékét erősítette meg. Hangsúlyozta, hogy a döntéshozó testület nem foglalkozott az eszközvásárlási program kereteinek kiterjesztésével, hanem végrehajtásának részleteire koncentrált.
Kifejtette, hogy a legutóbbi ülés óta ismertté vált makrogazdasági adatok az állandó, mérsékelt ütemű euróövezeti gazdasági növekedés folytatódását vetítik előre, de továbbra is a már ismert kockázatoknak kitéve. A legutóbbi ülés óta történt változások mértéke semmilyen pótlólagos beavatkozást nem indokol - szögezte le.
Nők, akikre a pénzéhes emberek vágynak
A kormányzótanács a szokott módon szoros figyelemmel követi az eseményeket és mandátumával összhangban minden rendelkezésére álló monetáris eszközt igénybe vesz a növekedés ösztönzésére, amennyiben szükségessé válik. A kormányzótanács egyúttal megbízta az illetékes szakmai bizottságot is az eszközvásárlási program zökkenőmentes végrehajtását garantáló opciók kiértékelésével.
Az EKB új prognózisában 1,4 százalékos GDP-növekedésre számít 2016-ban az euróövezetben, szemben a júniusi 1,6 százalékkal, 1,6 százalékra 2017-ben a júniusi 1,7 százalék helyett és 1,6 százalékra 2018-ban. Az inflációs előrejelzésén az EKB nem változtatott, az 2016-ban 0,2 százalék, 2017-ben 1,2 százalék, 2018-ban pedig 1,6 százalék lesz.
Mario Draghi EKB-elnök a mostani sajtótájékoztatón is megismételte az euróövezeti tagállamoknak a korábbi kamatdöntő ülések alkalmából is címzett felszólítását, hogy a monetáris ösztönző intézkedéseket az EKB 2016-os országspecifikus ajánlásaival összhangban strukturális reformokkal, versenyképesség-javító intézkedésekkel, infrastrukturális beruházásokkal és munkaerőpiaci lazításokkal támogassák. Hangsúlyozta: strukturális reformokra minden egyes euróövezeti tagállamban szükség van. A költségvetési politikának a gazdasági növekedést kell szolgálnia, de az uniós szabályok keretein belül.
MTI