4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A jegybank hétfői közlése szerint többet nem tart sajtótájékoztatókat az elnök a kamatdöntő üléseket követően, ezzel megtörve a korábbi gyakorlatot - számol be a Dow Jones hírügynökség.

A változás azonnali hatállyal lép életbe, tehát már a kedden esedékes kamatdöntő ülés után sem lesz tájékoztató. Ezzel a pénzpiacokat is megfosztják a várva várt alkalomtól, amikor is információkat kaphatnának az új jegybanki vezetés által kívánatosnak tartott monetáris politikai irányról.

Bár a sajtótájékoztatók megszűnnek, a kamatdöntés eredményének közlése változatlan marad, vagyis a hónap utolsó keddjén délután 2 órakor kerül nyilvánosságra az irányadó kamatláb nagysága, a Monetáris Tanács indoklása pedig egy órával később, 3-kor lesz elérhető.

"Sajtóközlemények továbbra is lesznek az elemzői fórumok és más stratégiai döntések kapcsán" - mondta Simon András, a jegybank szóvivője.

A Dow Jones hírügynökség cikke felidézi, hogy az elmúlt szűk három évben is sokat bírálták Matolcsy Györgyöt az általa folytatott gazdaságpolitika miatt. A befektetők pedig attól tartanak, hogy ezt a nem konvencionális irányt vinné tovább a jegybankban is. 

A már eddig is kialakult befektetői bizonytalanságot jól tükrözi, hogy a forint árfolyama az euróval szemben 14 havi mélypontjára zuhant az elmúlt időszakban. Éppen ezért is tartották volna különösen fontosnak a piacok a kamatdöntést követő sajtótájékoztatót, kommentárt, másfelől ez az új jegybanki vezetés hitelességét is megteremthette volna - vélte egy, a hírügynökség által megkérdezett devizapiaci kereskedő.

"A kiegyensúlyozott nyilatkozat sokat segíthetett volna a forintnak hosszabb távon is, mivel Matolcsy hitelessége meglehetősen megkopott a gazdasági miniszteri tevékenysége eredményeként" - tette hozzá a kereskedő.

A csend évei jönnek?

A mostani döntés igen szokatlan a jegybank korábbi működésének fényében. Az MNB 2012 elején jelentett meg "Monetáris Politika Magyarországon 2012" címmel egy anyagot, amelyben külön fejezetet szántak a kommunikációnak.  A dokumentum olyan megállapítások tartalmaz, mint például "A monetáris politika hatékonyságának növeléséhez közérthető és naprakész kommunikációra van szükség." A jegybanknak olyan üzeneteket kell a piaci szereplőkhöz eljuttatnia, amelyek egyértelműen tudják befolyásolni várakozásaikat, így csökkentve a piaci bizonytalanságokat. A dokumentum szerint a megfelelő kommunikáció abban is jelentős segítséget nyújt, hogy a javuljon a monetáris politika hatékonysága a releváns információk megosztásán keresztül.

A tanulmány leszögezi, hogy a Monetáris Tanács kamatdöntő üléseit követő sajtótájékoztatókon további információhoz  lehet jutni a döntés indokairól, a jegybank egyes kérdésekkel kapcsolatos álláspontjáról.

Úgy tűnik, a jegybank új vezetése számára a fenti megállapítások nem igazán relevánsak. Szemmel láthatólag Matolcsy új szerepében nem kíván megnyilvánulni, a két héttel ezelőtti masszív forintgyengülés idején is hallgatott és azóta sem szólalt meg. Ráadásul a forint gyengülésére spekulálókkal szemben az első némasági játszmáját meg is nyerte, hiszen viselkedéséből (illetve szótlanságából) nem lehetett arra következtetni, hogy milyen gyenge árfolyamot tud az MNB elviselni. Helyette helyettese, Balog Ádám alelnök, Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter és Cséfalvay Zoltán államtitkár támogatta meg verbálisan az árfolyamot.

A nemzeti bank közleményéinek gyakoriságában és "minőségében" az elnökváltást követően markáns fordulatot lehet megfigyelni (ahogy egyébként a Nemzetgazdasági Minisztériuméban is). A szokásos szakmai közlemények mellett március eleje óta az MNB az alábbi közleményeket adta ki: "Valótlan sajtóhírek az MNB működésével kapcsolatban", "Matolcsy György az unió jegybankáraival találkozik Frankfurtban", "A világ vezető jegybankáraival találkozik Matolcsy György", "Rendben zajlik a vezetőváltás az MNB-ben", "Hatékonyabb lesz a Magyar Nemzeti Bank". Ezek pedig szinte semmit sem árulnak el a jövőbeli monetáris politikáról.

A fenti döntés már csak annak fényében is rendkívül érdekes, hogy Matolcsy György, a jegybankelnöki meghallgatásán kifejezte: "nem vagyok híve a bezárkózó jegybanknak, ellenkezőleg nyitott kell legyen a jegybank". Úgy tűnik, ez a kijelentése csak szépnek hangzó mondat volt, hiszen a lépései eddig nem igazán ezzel állnak összhangban.

Bár nem lesz több sajtótájékoztató a kamatdöntéseket követően, az mfor.hu olvasói nem maradnak le semmiről. Szerkesztőségünk elképzelte, hogy mit mondhatott volna Matolcsy első MNB-sajtótájékoztatóján: Képzelt tudósítás Matolcsy első jegybanki beszédéről.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!