3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A várakozásoktól elmaradó mértékben gyorsult májusban a fogyasztói árindex mértéke. A konszenzusos 1,9 százalék helyett 1,8 százalékkal került többe az élet, mint egy évvel ezelőtt.

A Központi Statisztikai Hivatal keddi közlése szerint májusban a fogyasztói árindex mértéke 1,8 százalék volt, miközben az előzetes prognózisok ennél egy fokkal nagyobb gyorsulást jeleztek előre. Egy hónappal korábban az éves bázisú infláció 1,7 százalék volt, tehát úgy tűnik, hogy az év eleji rezsicsökkentések ennyire tudták levinni a pénzromlás ütemét, itt lehet a mélypont.

A más fogyasztói kosár alapján összeállított nyugdíjas fogyasztói árindex az áprilisival megegyező mértékű, 1,7 százalék volt a vizsgált hónapban előző évi bázison, miközben az élelmiszerek és energiaárak nélkül számított maginfláció némi lassulást mutat áprilishoz viszonyítva, 3,4 százalék után 3,2-re mérséklődött.

A termékcsoportok szerinti lebontás alapján az élelmiszerek drágulási üteme mutatott némi fokozódást, hiszen az áprilisi 3,4 után 3,7 százalékos lett a csoport inflációja, és ugyanez mondható el a szolgáltatásokról is. Tavaly májushoz képest 4,1 százalékkal drágultak az áprilisi 3,6 után. Ezzel szemben tavalyhoz képest olcsóbb lett a ruházkodás (-0,2 százalék), a tartós fogyasztási cikkek is kevesebbe kerülnek (-1,9 százalék) és a háztartási energiáért (-8,5 százalék), valamint az egyéb cikkek, üzemanyagokért (-0,7 százalék) sem kell annyit kiadni, mint egy évvel korábban. 

Árcsökkenés volt áprilishoz képest

Havi összevetésben az áprilisi 0,3 százalék után ismét 0,1 százalékos deflációról árulkodnak a statisztikai hivatal adatai. A maginfláció az áprilisival megegyező mértékű, 0,2 százalék volt, míg a nyugdíjinfláció előző hónaphoz képest nem mutatott változást.

Az élelmiszerek átlagosan 0,6 százalékkal drágultak, ami meghatározóan az idényáras élelmiszerek – burgonya, friss zöldség, gyümölcs – 7,2 százalékos áremelkedésének következménye. E csoport nélkül számítva az élelmiszerek ára az előző hónaphoz képest 0,4 százalékkal csökkent. Árcsökkenés következett be a tojás (4,1 százalék), a baromfihús (2,0 százalék), a sertéshús (1,3 százalék), valamint a péksütemények és a cukor (1,1-1,1 százalék) esetében. A szolgáltatásokért és a ruházkodási cikkekért átlagosan 0,3 százalékkal kellett többet fizetni az előző hónaphoz képest. Az egyéb cikkek (ide tartoznak: lakás-, háztartás- és testápolási cikkek, gyógyszerek, járműüzemanyagok, valamint kulturális cikkek) körében árcsökkenés volt megfigyelhető (1,6 százalék). Ezen belül a járműüzemanyagokért 3,4 százalékkal kellett kevesebbet fizetni. Kisebb mértékben csökkent a szeszes italok, dohányáruk (0,3 százalék), a tartós fogyasztási cikkek (0,2 százalék) és a háztartási energia (0,1 százalék) ára.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!