4p

Az EBRD elnöke a régió országai kapcsán továbbra is óvatos, hazánk esetében az idei évben továbbra is gazdasági visszaeséssel számol.

Az átalakulási folyamat kezdete óta tapasztalt legmeredekebb zuhanás után az idén már 3 százalék feletti növekedés várható Kelet-Európában, ám ez a növekedés változatlanul "törékeny", és számos külső tényezőtől függ - mondta kedd esti előadásában a londoni Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) elnöke.

Thomas Mirow, akit a liberális demokrácia eszméinek globális terjesztése céljával alakult Henry Jackson Society hívott meg a londoni parlament alsóházában tartott rendezvényre, beszédében felidézte, hogy az EBRD nemrégiben a korábbi 2,5 százalékról 3,3 százalékra javította idei növekedési előrejelzését a működési területét alkotó országcsoportban, jövőre pedig már 3,8 százalékos átlagos növekedést vár a térségben.

Mirow hozzátette ugyanakkor: a prognózis erőteljesen függ a nyugati felvevőpiacok kilábalásától, ami egyelőre "nem tűnik teljesen bizonyosnak". Mindemellett a térségi szintű növekedési adat egyre nagyobb belső ütemkülönbségeket is takar - mondta a bankelnök.

A nemrégiben kiadott, módosított előrejelzésben Magyarországon a bank 2010-re még 0,6 százalékos visszaesést valószínűsített a tavalyi évre általa becsült 6,7 százalékos mínusz után. Ez is azonban javított prognózis: az EBRD az előző, októberi előrejelzésben 0,9 százalékos idei magyarországi gazdasági visszaesést jósolt. A pénzintézet jövőre a magyar hazai össztermék 2,0 százalékos bővülésével számol.

Az EBRD elnöke kedd esti londoni előadásában kijelentette: Magyarország "jelentős haladást mutat" a Nemzetközi Valutaalap (IMF) stabilizációs programja alapján, de "csak az áprilisi választások után derül ki, hogy ezek az erőfeszítések folytatódnak-e".

Thomas Mirow szerint a pénzügyi válság több tényező "fatális egybeesése" miatt sújtotta különös erővel a bank működési területéhez tartozó országokat. Ezek között volt a külföldi tőkebeáramlás meredek csökkenése - jóllehet Mirow kiemelte, hogy a korábbi félelmekre rácáfolva a tőkeáramlás nem állt le teljesen, és nem is fordult meg -, valamint a nyugati piacokra irányuló export összeomlása, a nyersanyag-exportőrök számára pedig az árak - és így a bevételek - meredek esése.

Az EBRD elnöke azonban kiemelte, hogy a térségben kifejtett "példátlan erőfeszítések révén" sikerült elkerülni a bankrendszerek és a helyi valuták összeomlását, és az előző válságok tapasztalataitól eltérően nem indult meg a külföldi befektetők "drámai mértékű" kivonulása sem.

Mirow felidézte, hogy a nyugati tulajdonos bankok megerősítették elkötelezettségüket a térség iránt, és ezt az életfontosságú döntést az "összehangolt, érett" gazdaságpolitikai válaszlépések, valamint a nemzetközi intézmények nyújtotta pótlólagos segítség tette lehetővé. Az EBRD a múlt hónapban közzétett eredményjelentésében közölte: növekvő vesztesége ellenére több mint 50 százalékkal rekordösszegre emelte kihelyezéseit tavaly a működési területéhez tartozó harminc országban. A Londonban közzétett éves beszámoló szerint a bank 2009 egészét 746 millió euró (csaknem 200 milliárd forint) - tartalékolás után számolt - nettó veszteséggel zárta. Egy évvel korábban a bank 602 millió eurós nettó veszteséget jelentett; az volt az EBRD első veszteséges éve az 1998-as orosz fizetési válság óta.

Mindezek ellenére az EBRD 2009-ben 55 százalékkal 7,9 milliárd eurós rekordszintre növelte finanszírozásait tevékenységi országcsoportjában. A kihelyezések zöme a pénzügyi szektornak jutott, mert a bank elsődleges célja volt a hitelezés fenntartásának elősegítése a válságidőszakban, elsősorban a kisvállalatok számára.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!