2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A befektetési egységhez kötött - unit linked - életbiztosítások körében feltűntek a garantált eszközalapok, de a hosszú távú megtakarítók jobban járnak, ha a veszteséget minimalizáló - stop-loss - lehetőséget veszik igénybe, erre a k0vetkeztetësre jutott az Union Biztosító az elemzésében.

Az idei első negyedévben - az egy évvel korábbi 23 milliárd forintról - 50 milliárdra emelkedett az egyszeri és eseti díjas életbiztosításokból származó díjbevétel, a Magyar Biztosítók Szövetsége (MABISZ) múlt héten közzé tett adatai szerint. A növekedésben - egyenként 12 milliárd feletti díjbevétellel - az Allianz és a Magyar Posta Életbiztosító járt az élen. Az ilyen biztosításokat a szakma inkább tekinti befektetési alapba tett pénznek, így az ezekből származó díjbevételnek csak a 10 százalékát számítják hozzá a folyamatos díjas életbiztosításokból származó díjbevételhez.

A folyamatos díjfizetésű életbiztosításoknál a díjtartalék befektetéséről a biztosított dönthet. A válság előtt tipikus volt a nagy kockázatú eszközök választása, mivel ezek kínáltak nagy hozamot. Miután a laikus befektetők - a biztosítottak - a legrosszabb időpontban szálltak ki ezekből, így jelentős veszteséget szenvedtek, anélkül, hogy a fellendüléssel járó előnyöket élveznék - áll az Union Biztosító elemzésében.

A biztosítók az ügyfelek reakcióit látva, garantált eszközalapokat kínáltak nekik, és ezek népszerűek is lettek. Más biztosítók - és ebbe a körbe tartozik az Union is - menedzselt eszközalapot hoztak létre. Ennek az alapnak a vagyonát az ügyfél helyett profik kezelik, akik eseti megbízás nélkül is a piac állapotának leginkább megfelelő eszközökbe helyezik a befizetett összegeket.

A garantált tőkének, illetve hozamnak, persze, ára van. A garancia miatt ugyanis a portfolióban megnő az alacsonyabb hozamú eszközök aránya, a fedezeti ügyleteknek pedig komoly költségük van. Az életbiztosítások hosszú távra szólnak, így akár 2-3 százalék hozameltérés is óriási különbséget eredményezhet 15-20 év alatt. Például egyösszegű befektetés esetében 20 éves időtartam és 4 százalékos alaphozam mellett a befektetett vagyon 219 százalékos mértékűre gyarapodik. Két százalékpontos többlethozam esetében (6 százalékos hozam) ez az érték már 321 százalék.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!