2p

Az elmúlt másfél évben überoptimista voltam a magyar növekedéssel kapcsolatban, nem csak a hazai és külföldi elemzőknél, de a hivatalból optimista állami előrejelzéseknél is magasabb számokat vizionálva.

Azóta a piaci GDP-növekedési várakozások is folyamatosan emelkedtek, és lassan közelítenek az én - korábban hihetetlenül magasnak gondolt - számaimhoz. Továbbra is úgy vélem, hogy a hét szűk esztendő után a növekedés évei következnek Magyarországon, de a növekedés ütemével kapcsolatban egyelőre kétségeim vannak. Ennek legfőbb oka pedig az, hogy az MNB csodafegyvere (Növekedési Hitelprogram) ellenére tovább tart a nagyon erőteljes hitelundor. Még a 2,5%-on kínált "ingyenhitel" sem tudta megfordítani a hitelállomány csökkenését. Az MNB tranzakciós statisztikái alapján a belföldi hitelintézetek hitelállománya az alábbi mértékben változott (zárójelben ezen belül először a háztartásoknak, utána a nem pénzügyi vállalkozásoknak nyújtott hiteltranzakciók):

2008: +1625 mrd Ft        (1131, 472)

2009: -831 mrd Ft            (59,-421)

2010: -589 mrd Ft            (-184,-190)

2011: -1334 mrd Ft            (-816,-286)

2012: -1507 mrd Ft          (-869,-376)

2013: -509 mrd Ft            (-429,-99)

Jól látszik, hogy az MNB csodafegyverének, az "ingyenhitelnek" a bedurrantása sem hozott igazi áttörést, a hitelundor, a hitelállományok csökkenése tovább folytatódott. Amíg ez a folyamat tart, addig az negatívan hat a gazdasági növekedésre. Habár a vállalatoknál valószínűleg megállóban van a trend, mivel ők már kellően kiigazították a mérlegszerkezetüket, a lakosságnál várhatóan még sokáig folytatódik. Ilyen hitelvisszafizetési környezetben a növekedés nem nagyon fog tartósan 2% fölé menni!

Így az MNB valószínűleg a választások után rá lesz kényszerítve - ha szeretne valóban tevőlegesen hozzájárulni a növekedéshez, márpedig láthatóan feltett szándékuk ez - hogy tovább bővítse az NHP elérési lehetőségeit, a hozzáférési szabályokat lazítsa. A valódi fordulatot valószínűleg persze csak azzal a - makrostabilitási szempontból nagyon kockázatos - lépéssel tudná eléri a jegybank, ha a lakásépítésre, sőt a lakossági lakásvásárlásra is elérhetővé tenné a 2,5%-os hitelt (vagy esetleg a meglévő devizahitelek kiváltására is?!). Ezzel meg lehetne fordítani a hiteltöpörödést. Könnyen elképzelhetőnek tartom, hogy a megnyert választások után valami efféle kísérletbe kezd az MNB...

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!