A szervezet alapeseti prognózisa szerint a brit hazai össztermék (GDP) az idei év egészében 1,3 százalékkal, jövőre 2 százalékkal növekszik. A 2010-re jósolt növekedési ütemet a kamarai szövetség a korábbi 1 százalékos előrejelzésről javította fel, a 2011-re valószínűsített GDP-pluszt azonban az eddigi 2,1 százalékról rontották a BCC szakértői, arra a véleményükre hivatkozva, hogy nagyobbak a tartós középtávú növekedést akadályozó tényezők.
David Kern, a BCC főközgazdásza az előrejelzéshez fűzött kommentárjában kijelentette: az elmúlt két negyedév folyamatos növekedése után az "azonnali visszasüllyedés" kockázata már kevésbé jelentős. A brit gazdaság fellendülése azonban továbbra is gyenge, és "nem lenne bölcs dolog figyelmen kívül hagyni" a kettős recesszió, vagyis az újabb visszaesés lehetőségét, különös tekintettel arra, hogy az euróövezeti válság és a globális piaci felfordulás is a brit növekedési kilátások gyengülésével fenyeget - tette hozzá.
A brit gazdaság a rekordhosszúságú, hat negyedévig tartó recesszió után a tavalyi utolsó negyedévben kezdett ismét növekedni, ám a fellendülés egyelőre igen vérszegény. A statisztikai hivatal április végén közzétett első becslése szerint 0,2 százalékkal nőtt negyedéves összevetésben a hazai össztermék (GDP) az idei első negyedévben; ez a tavalyi utolsó negyedben mért ütem fele. Elemzők valószínűsítik, hogy a részletesebb adatokra alapuló későbbi felülvizsgálatok során erősebbnek bizonyulhat a tényleges növekedés, de szakértői vélemények szerint jó eséllyel a módosított idei első negyedéves növekedési adat sem fogja meghaladni a fél százalékot.
A BCC vasárnapi előrejelzése szerint a hatalmas brit államháztartási hiány és a lakossági eladósodottság csökkentésének szükségessége is korlátozni fogja a növekedést. Mindezek alapján a szervezet azt jósolja, hogy a következő négy-öt évben az éves brit GDP-növekedés átlaga valamivel 2 százalék alatt lesz, vagyis jelentősen elmarad a 2003-2007-es időszak - a pénzügyi válság előtti utolsó öt év - 2,7 százalékos éves átlagától.
A brit kamarai szövetség szerint az eddig bejelentettnél lényegesen nagyobb hiánycsökkentő intézkedéseket csak akkor szabadna életbe léptetni, ha a brit gazdaság növekedése már egyértelműen szilárdabb a jelenleginél. A május 6-ai brit parlamenti választások után megalakult konzervatív-liberális koalíciós kormány a márciussal zárult 2009-2010-es pénzügyi évről - a minap feljavított statisztikai adatok ellenére is - a hazai össztermék 11 százalékát valamivel meghaladó államháztartási hiányt örökölt; ez példátlan brit deficit békeidőben.
George Osborne pénzügyminiszter a minap hatmilliárd fontot meghaladó deficitcsökkentési tervet jelentett be erre a pénzügyi évre, ám ez eltörpül a citybeli elemzői kör által szükségesnek tartott szigorítás mértéke mellett. Az egyik legnagyobb londoni gazdaságelemző központ, a Centre for Economics and Business Research (CEBR) nemrégiben kiadott átfogó prognózisa szerint hozzávetőleg 100 milliárd fontos (30 ezer milliárd forintos) költségvetési kiigazítást kell végrehajtania az új brit kormánynak ahhoz, hogy középtávon fenntartható legyen a brit államháztartás finanszírozása.
MTI/Menedzsment Fórum