A testület az egynapos hitelkamatot 15 bázisponttal 1,05-ről 0,9 százalékra csökkentette, míg az egynapos betéti kamatot mínusz 0,05 százalékon tartotta.
Az MNB irányadó kamatának változatlansága nyomán a három hónapos jegybanki betétre fizetett jegybanki kamat változatlanul 0,9 százalék, és ugyanerre a szintre húzták most le - az egynapos fedezett hitel kamata mellett - az egyhetes fedezett hitel kamatát is, amely eddig 10 bázisponttal magasabb, 1,0 százalékos volt.
A lépésre reagálva kommentárjukban az Equilor elemzői megjegyezik, hogy a várakozásoknak megfelelően az MNB Monetáris Tanácsa nem változtatott az irányadó alapkamaton, így az 0,9 százalékon áll. Az O/N fedezett hitelekre fizetett kamatlábak mértékét 15 bázisponttal 0,9 százalékra csökkentette a jegybank, az egyhetes fedezett hitelekre fizetett kamat pedig 10 bázisponttal csökkent, most szintén 0,9 százalékon áll.
Az Equilor elemzői azt írják, a jegybank a kamatfolyosó szűkítésével tovább tereli a bakközi forrásokat az állampapírpiacra és szándékai szerint a hitelezést is élénkíteni kívánja. Az újabb likviditási szűkítés után most még fontosabb, hogy hogyan alakul a holnapi három hónapos MNB tender, amelyet a kiírás szerint 450 milliárd forint értékben hirdetnek meg, de az elfogadott mennyiség a jelenlegi konszenzus szerint 300-350 milliárd forint körül lehet majd. Október végén a 150 milliárd forintos meghirdetett mennyiséghez képest 100 milliárd forint értékben fogadott el ajánlatot a jegybank. Még korábban az MNB a három hónapos irányadó eszköz korlátozásának limitjét 900 milliárd forintban állapította meg 2016 végére. Egyes piaci várakozások már a 900 milliárd forintos limitnél is alacsonyabb, 600/700 milliárd forintos értékre számítanak 2016. december 31-re, mások ezt az értéket 2017 első negyedévének végére látják reálisnak.
MTI/mfor.hu