3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A válságadó kivetése nem "ördögtől való" ötlet, a nemzetközi adózási gyakorlat ismeri az ideglenes adó fogalmát, gyakorlatát - mondta Herich György a kormányfő által szerdán bejelentett adóintézkedésekre reagálva.

A válságadót a Magyar Okleveles Adószakértők Egyesületének (Moklasz) elnöke szerint jellemzően akkor alkalmazzák, ha rendkívüli (természeti, társadalmi, gazdasági) esemény történik, példaként a német újraegyesítést említette. A gazdasági válság, a magyar gazdasági, költségvetési helyzet ezt indokolhatja az adószakértő szerint. Megfogalmazása szerint az ördög a teherviselők körének, az elvonás mértékének, módjának meghatározásában rejtőzik, a szakma mindenesetre várja a részleteket.

Orbán Viktor miniszterelnök szerdán, egy budapesti rendezvényen jelentette be, hogy további válságadókat kíván bevezetni a kormány. A távközlési, illetve telekommunikációs szektornak 2010 és 2012 között évi 61 milliárd forintot, az energetikai szektornak évente 70 milliárd forintot, a kereskedelmi áruházláncoknak pedig évi 30 milliárd forintot kell befizetniük a költségvetésbe.

Az ideiglenes adó - ha ezt jól használják fel - hozzásegíthet egy átfogó adóreform megvalósításához, amire nagy szükség lenne az ország versenyképességének javításához - vélekedett Herich György. Az adószakértő hangsúlyozta: a költségvetés kényszerpályán van, a hiány csökkentéséhez valahonnan forrásokat kell szerezni, a megadóztatni kívánt ágazatokban pedig az elmúlt időszakban jelentős látható és látens extraprofit realizálódott.

Hozzátette: az eddig bejelentett ágazati adókból és a magánpénztári átutalások felfüggesztéséből származó jövő évi mintegy 700 milliárd forintos többletbevételből az idei évközi adóintézkedések mintegy 150 milliárd forintot, a jövő évre tervezett, eddig ismertté vált szja-módosítások pedig mintegy 300 milliárd forintot visznek el.

Az okleveles adószakértő szerint egy komoly adóreformhoz legalább 1.000-1.200 milliárd forint szükséges. A bejelentett intézkedések, valamint a jövőre várható 2,5-3 százalékos gazdasági növekedésből származó pótlólagos bevételből már képződhet annyi forrás, amiből az adóreform elindítható. Azt ugyanakkor még nem lehet tudni, hogy más területek - például az önkormányzatok, nagy állami vállalatok - mennyi költségvetési forrást fognak elszívni - mondta.

Herich György kiemelte: érzékelhető, hogy a kormány a nagyvállalatoktól a magánszemélyek és a kis- és középvállalatok javára csoportosít át forrásokat. Az okleveles adószakértő nem tart attól, hogy az ágazati adókat végső soron egy az egyben a fogyasztók fizetik meg. Az államnak vannak megfelelő eszközei arra, hogy ezt megakadályozza, mondta. Példaként az árszabályozást, a verseny erősítését, az ellenőrzés fokozását említette. Úgy vélekedett, például a bankszektorban a terhek áthárítását megakadályozandó egyebek között az állam szerepvállalásának növelésével erősíteni lehetne a versenyt, az ellenőrzés javításával pedig a belföldön realizálandó jövedelem arányát javítani.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!