3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az idén 7 százalékos lenne a magyar államháztartási hiány, ha a kormány a magánnyugdíj pénztári vagyont nem irányította volna át az államháztartásba - derül ki azokból a válaszokból, amelyeket a Nemzetgazdasági Minisztérium a Bloomberg hírügynökség korábbi kérdéseire küldött.

Arra a kérdésre, miszerint a kormány készül-e újabb lépésekre, hogy az idei hiánycélt tartani tudja, az NGM arról tájékoztatta a Bloomberget, hogy nem terveznek újabb intézkedéseket a már a bejelentett lépéseken túl, a kormány ezek végrehajtására összpontosít.

"Ha egyáltalán nem számolunk a magánnyugdíj pénztári bevételekkel, pénzforgalmi szemlélet szerint 528,8 milliárd forint esne ki, míg az uniós ESA-módszertan szerint 2,6 ezer milliárd forinttal romlana az egyenleg" - válaszolta a Bloomberg hírügynökség írásban feltett kérdéseire a Nemzetgazdasági Minisztérium. Ebben az esetben az államháztartási hiány pénzforgalmi szemlélet szerint a GDP 6,9 százalékát, ESA számítási módszer szerint 7 százalékát tenné ki az idén.

Arra a kérdésre, hogy az uniós statisztikai módszertannak megfelel-e a MÁV-ra, a BKV-ra és a PPP-projektekre (Public Private Partnership) szánt összegek kizárása az államháztartási kiadásokból, a minisztérium azt írta, hogy 2011 tavaszán értesítették az uniós statisztikai hivatalt, az Eurostatot az idei várható deficitről, beleértve a MÁV 300 milliárd, a BKV 78 milliárd, valamint a PPP-projektek 200 milliárdos konszolidációs költségvetését. Ezek az adatok a konvergencia programban is megjelennek - hangsúlyozza az NGM elektronikus levele.

Az állami közlekedési vállalatok adósságkonszolidálását, valamint a PPP-projektek kiváltását kiadásként kell elszámolni az uniós statisztikai módszer szerint, ezért ezek a tételek rontják a költségvetés egyenlegét - írja az NGM. A MÁV, illetve a BKV adósságának és a PPP-projektek kiváltásának idei költségét a minisztérium összességében 578 milliárd forintra teszi.

A Bloombergnek arra a kérdésére, hogy az uniós számítási módszer szerint az államháztartási hiány a GDP hány százaléka lesz, az NGM úgy összegezett: az adósságok konszolidálásából fakadó költségek, továbbá a Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alap 7,2 százalékos GDP-arányos többlete - az 528,8 milliárd forint átutalása után - összesen 2 százalékos többletet eredményeznek a 2011-es költségvetésben, azaz pénzforgalmi szemléletben 1.304 ezer milliárd forintos deficitnek felelnek meg a magyar számítási módszer szerint.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!