A lap által idézett forrás szerint a globális pénzügyi válság után negyed százada a leglassúbb ütemre csökkent kínai gazdasági növekedés nem U vagy V alakú pályát fog követni, hanem sokkal inkább L alakút.
A Kínai Kommunista Párt szócsövének tekintett lap nem nevezte meg az idézett forrást, a cikkben alkalmazott mérvadó személyiség megjelöléssel azonban hagyományosan a legmagasabb politikai vezetői szintet szokta illetni.
Kína gazdasági növekedése a várakozásoknak megfelelően alakult a magas rangú forrás szerint, aki azonban egyúttal az ingatlanpiaci buborék, az ipari többletkapacitás, a nem teljesítő hitelek arányának növekedése, valamint az önkormányzatok eladósodása és a nemzetközi pénzpiaci kockázatok formájában jelentkező veszélyekre is felhívta a figyelmet.
Elmondta, hogy a deviza-, értékpapír-, kötvény- és ingatlanpiaci kockázatok mögött rejlő "eredendő bűnnek" a magas idegentőke-bevonási arányt (leverage) kell tekinteni. Kínának tehát proaktív módon kell eljárnia a nem teljesítő hitelek növekedésének a visszaszorításában, nem pedig elkendőzni azt - fejtette ki.
A gazdaság hatalmas növekedési potenciállal, erős ellenálló képességgel és megfelelően széles mozgástérrel rendelkezik - mutatott rá a magas rangú kínai politikus, hozzátéve, hogy ennek köszönhetően a teljesítménynek még ösztönző intézkedések híján sem kell csökkennie.
Kína ezért nem is fogja túlzásokra ragadtatni magát az ösztönző intézkedések terén, mert azok csak rövid távon eredményesek, hosszabb távon viszont károsak - mondta. Az ország ehelyett a fenntartható növekedés felé vezető sokkal nehezebb utat, a kínálati oldali strukturális reformokat választotta - fogalmazott. Az értékpapír-, deviza- és ingatlanpiacokat eredeti funkcióikkal összhangban a helyükön kell kezelni és nem szabad azokat növekedésösztönző eszköznek tekinteni - szögezte le a meg nem nevezett magas rangú kínai politikus a People's Daily lapnak adott interjúban.
MTI