"A német export nem árfolyam-bűvészkedés miatt sikeres, hanem a német cégek javuló versenyképessége miatt. Az amerikai növekedési modell ellenben súlyos válságba ragadt. Az Egyesült Államok túl régóta él jobban a lehetőségeinél, pénzügyi szektora aránytalanul felduzzadt, ipari magját pedig elhanyagolták. Sok oka van Amerika problémáinak, de a német kereskedelmi többlet nincs az okok között" - mondta a német pénzügyminiszter.
"Nehéz lesz ésszerű egyensúlyt elérni az ipari és a felzárkózó országok között, ha így aláaknázzák az amerikai pénzügypolitika hitelességét. Nem helyes, hogy Amerika az árfolyam manipulálásával vádolja Kínát, majd lenyomja a dollárt azáltal, hogy beindítja a bankóprést" - tette hozzá.
A német gazdasági miniszter, Rainer Brüderle vasárnap a Welt am Sonntag című lapban megjelent nyilatkozatában azt mondta, hogy "a bővítő amerikai pénzügypolitika aggasztó, mert a szélsőséges pénzügyi enyhítés valójában közvetett manipuláció a dollár árfolyamával. Ez a dollár leértékelődéséhez fog vezetni, márpedig a protekcionizmus egyikünknek sem segít, ha stabil világgazdaságot akarunk".
"Természetesen kívánatos, hogy az amerikai gazdaság föllendüljön, de nem hiszem, hogy pusztán a Fed pénzinjekciójától minden rendben lesz" - fejtegette a német gazdasági miniszter.
MTI