Előzőleg az elemzők ennél kisebb gyengülést, 3,6 pontot jósoltak. A májusi mutatót is rontotta most az intézet az eredetileg közölt 3,8 pontról. Tavaly júniusra 2,7 pont volt a GfK mutatószáma. A részmutatók közül a vásárlási hajlandóságé 18,1 pontra romlott a májusi 21,6 pontról, a jövedelmi várakozásoké 23,7 pontra 35,2 pontról.
A kétezer ember megkérdezésével készülő reprezentatív felmérés azt jelzi, hogy a lakosság a munkanélküliség és a rosszabbodó kereseti kilátások miatt nem bízik a gazdasági javulásban. A roncsprémium-program kifutása is gyengítette a vásárlási hajlandóságot, és a kilátásokat beárnyékolja, hogy az euróövezeti adósságválság miatt éveket késhet a németországi adócsökkentés. Hasonló eredményeket hoztak az elmúlt két hét üzleti, vállalati felmérései is.
A múlt héten romló hangulatot jelzett az Ifo intézet németországi üzleti bizalmi mutatója: a hétezer vállalat megkérdezése alapján készülő jelzőszám májusra 101,5 pontra gyengült az április 101,6 pontról, rácáfolva az elemzők 102,0 pontos várakozására.
Előzőleg a ZEW gazdaságkutató intézet hat hónapra előre tekintő németországi konjunktúra- és üzleti hangulatmutatója májusra 45,8 pontra esett az áprilisi 53,0 pontról, miután az elemzők 47,0 pontot vártak a háromszáz intézményi befektető és közgazdász megkérdezése alapján készülő felméréstől.
Németországban az első negyedévben nem gyorsult a gazdasági növekedés: a szövetségi statisztikai hivatal első becslése szerint 0,2 százalékos maradt az ütem az előző negyedévhez képest. A tavalyi utolsó negyedévben is 0,2 százalékkal bővült a német gazdaság az előző negyedhez viszonyítva, jócskán lassulva a tavalyi harmadik negyedévi, 0,7 százalékos ütemről. Az egy évvel korábbihoz képest viszont már növekedésre váltott a német gazdaság az idei első negyedévben: a többlet 1,5 százalékos volt a tavalyi utolsó negyedévi, 2,2 százalékos éves visszaesés után.
MTI/Menedzsment Fórum