A szegénység különösen a gyerekeket és a fiatal felnőtteket veszélyezteti: a 19-25 éves korosztálynak közel egy negyede volt kitéve 2008-ban a szegénység kockázatának. Az EU-Bizottság meghatározása szerint a szegénységi kockázat határa az átlagjövedelem 60 százalékánál húzódik, szegénynek pedig az átlagjövedelem 50 százaléka alatt keresők számítanak.
A fiatalok szegénységi kockázatának növekedését három okra vezetik vissza a szakértők: az iskolaidő meghosszabbodott, többen rendelkeznek felsőfokú végzettséggel, így később lépnek be a munka világába; belépési szinten alacsonyak a kezdő fizetések; a szülői házat a fiatalok korábban hagyják el mint régen.
A gyermekek magasabb számával növekszik a szegénységi kockázat: a három gyermekes háztartások 22 százaléka, a négy- vagy több gyermekes háztartások 36 százaléka van kitéve a szegénység kockázatának. A fiatalkorú gyermekeiket egyedül nevelő szülők több mint 40 százaléka él a szegénységi küszöbön, vagy alatta.
A nyugdíjas korosztály számára viszont a szegénység gyakorlatilag nem jelent kockázatot. Az egykori kelet-németországi tartományokban a szegénységi kockázat magasabb, mint a nyugati tartományokban: a lakosság 19 százaléka él a szegénységi küszöbnél vagy alatta, szemben a nyugati 13 százalékkal, amit főként munkaerő piaci okokra vezet vissza a tanulmány.
MTI/Menedzsment Fórum