3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A jelek szerint az mfor.hu olvasóinak optimizmusát – na meg idegeit - is megtépázta a magyar gazdaság csődközeli helyzetéről szóló szakértői vélemények sorozata, a történelmi mélypontra gyengülő forint és a 10 ezer alá süllyedő BUX-index. Erre utal legalábbis, hogy lapunk szavazásán olvasóink több mint fele az euróbevezetés időpontját firtató kérdésünkre azt az ironikus választ adta, miszerint 2050 előtt ne is álmodjunk a közösségi valutáról.

A mintegy egy hétig futó szavazásunkon az olvasók 54 százaléka (1142 voks) jelölte be azt a választ, hogy "Előbb kerüljük el a csődöt,  és 2050-ben térjünk vissza az euróbevezetés kérdésére." Természetesen nem feltételezzük, hogy többségük valóban több mint negyven évre teszi az euróövezeti tagság elérésének idejét - viszont úgy gondoljuk, hogy a válasz népszerűsége jól visszatükrözi a válság nyomán teljes pesszimizmusba forduló közhangulatot, illetve az emberek szarkazmusra való fokozott hajlamát.     

Mindössze minden ötödik véleményt nyilvánító (18,7 százalék, 397 szavazat) gondolja úgy, hogy - egyes londoni elemzők előrejelzésével összhangban - már 2013-ban fizethetünk majd euróval itthon. Ennél is kevesebben vannak, akik 2014-re (11 százalék) vagy 2016 környékére (10 százalék) tippelnek, 2015-öt pedig mindössze az olvasók hat százaléka tartja a csatlakozás legvalószínűbb időpontjának.                   

A magyar kormány egyelőre nem tűzött ki hivatalos céldátumot ebben a kérdésben, de ezt legkésőbb 2009. szeptember 30-ig meg kívánja tenni, mondta el a hét elején Gyurcsány Ferenc. "Reális az esély arra, hogy Magyarország 2011-ben képes lesz teljesíteni valamennyi maastrichti kritériumot, feltéve, hogy tartjuk magunkat a gazdaság élénkítését célzó, már körvonalazott intézkedésekhez, miközben egyensúlyban tartjuk a gazdaságot" - mondta a miniszterelnök.

Az csak remélhető, hogy ezen tervek jobban közelítenek majd a valósághoz, mint az euróbevezetés időpontjával kapcsolatban az évezred elején napvilágot látott elképzelések. Emlékezzünk csak arra, hogy 2002 októberében Járai Zsigmond, a Magyar Nemzeti Bank akkori elnöke úgy nyilatkozott: "Magyarország kitart amellett, hogy 2006-ban, 2007-ben csatlakozik az euróövezethez." A mából nézve szintén megmosolyogtató forgatókönyvet vázolt fel Medgyessy Péter ex-miniszterelnök 2003 nyarán, amikor is kijelentette: Magyarország 2008. január elsejétől be kívánja vezetni az eurót.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!