Az Európai Bizottság tavaly tett ambiciózus javaslatot a pénzügyi felügyeleti rendszer megújítására, beleértve három új, uniós szintű hatóság létrehozását. A tagállamok pénzügyminiszterei az elmúlt év végén meglehetősen felhígították a javaslatot. Egyebek között a nemzetek fölötti hatóságok tervezett jogkörét kurtították meg arra hivatkozva, hogy az eredeti terv alapján a nemzeti kormányok olyan döntésekért is felelőssé tehetőek lennének, amelyek fölött nem lenne ellenőrzésük.
Az Európai Parlamentben (ahol a pártérdekek jobban érvényesülnek, mint más uniós intézményekben) bizottsági szinten jelenleg foglalkoznak a témával. Az uniós témákra szakosodott lap szerint jelentős támogatottsága van annak az irányvonalnak, amely radikálisan változtatna a jelenlegi terveken, és például az új uniós banki felügyelet közvetlen felelősségi körébe utalná az "európai dimenziójú", azaz sok tagországban jelen lévő pénzintézeteket.
Több tagország ugyanakkor már jelezte, hogy ha az EP túlságosan mélyreható változásokat követel, az az egész reformot veszélybe sodorja.
A kormányok és a brüsszeli bizottság azt szeretnék, ha a reform már a jövő év első napjától életbe lépne. Az EP szakbizottsága várhatóan májusban szavaz a témáról.
MTI