Az Országgyűlés 216:151 arányban fogadta el a törvényjavaslatot a módosító indítványokkal együtt, azaz a képviselők viszonylag szűk többsége értett egyet a rendelkezésekkel. Emellett a javaslat benyújtója, Veres János pénzügyminiszter kezdeményezte a törvény sürgős kihirdetését: a képviselők 210:157 arányban elfogadták, hogy az Országgyűlés kéri ezt Sólyom László köztársasági elnöktől.
A módosítások elsősorban a pénzügyi rendszer felügyeletéről szólnak: szigorítják azokat a feltételeket, amelyek mellett a bankok módosíthatják a lakáshitel-szerződéseket.
Az egyik legfontosabb változás, hogy ezentúl lakossági szerződés esetén "csak" a kamatot, a szerződéskötési díjat vagy a költségeket emelhetik meg egyoldalúan a bankok. Ezeket a tételeket is csak akkor változtathatják meg az ügyfél kárára, ha azt a szerződés lehetővé teszi.
Két hónappal korábban jelezni kell
A törvénymódosításban az is szerepel, hogy a banknak kell azt bizonyítania, hogy a szerződés értelmében emelhet a költségeken. "A feltételek változása esetén a költségelemek csökkentését is be kell vezetni" - olvasható a pénzügyminiszter előterjesztésében. Ezzel azt akarják megakadályozni, hogy a kamatok esetleges csökkenésekor a pénzintézetek "lenyeljék" a különbözetet.
A módosított törvény arról is rendelkezik, hogy a változásokat legalább hatvan nappal korábban hirdetményben közzé kell tennie a banknak, valamint 40 nappal a változás előtt közvetlenül is értesíteni kell az ügyfelet például postai úton. Erre azért van szükség, hogy az ügyfelek időben tájékoztatást kapjanak a változásokról, és esetlegesen át tudjanak menni másik bankhoz. A módosított törvénybe ugyanis az is bekerült, hogy a feltételek változása esetén 60 napon belül az ügyfél jogosult a szerződés ingyenes felmondására.
Nem vezethetnek be újabb terheket
A javaslattal a parlament azt is elfogadta, hogy a bankok ezentúl nem vezethetnek be egyoldalúan új díjakat, csak azok alapján kérhetnek pénzt az ügyféltől, amit a szerződésben szabályoztak. Emellett az egyes díjak felső határa és számítási módja sem módosítható egyoldalúan az ügyfél kárára.
A pénzintézeteknek ezentúl minden egyes módosításról értesíteni kell a Pénzügyi Szervezetek Állami felügyeletét (PSZÁF) is, melynek így a korábbinál erősebbé válik a szerepe az egyoldalú szerződésmódosítások felügyeleténél. A törvénymódosítás egyik nem titkolt célja, hogy erősítse a PSZÁF tevékenységét, hangsúlyosabbá tegye a felügyelet tevékenységét.
A korábban felvett hitelek is érintettek
A törvénymódosítás más területen is megköti a bankok kezét: szerepel benne például, hogy ezentúl senki nem kaphat a fedezet értékénél nagyobb összegű lakáshitelt. Korábban ugyanis itthon is volt példa arra, hogy akár a lakás értékénél valamivel többet is folyósítottak a bankok - ez mostantól megszűnik.
A most életbe lépő módosítások nem csak az új szerződésekre, hanem a már korábban felvett lakáshitelekre is vonatkoznak, azonban a módosításban foglaltakat nem lehet visszamenőleg érvényesíteni. Azért tehát egy bankot sem büntethetnek meg, ha eddig nem tájékoztatta megfelelően ügyfeleit a feltételek változásáról, ezentúl viszont ha ugyanígy jár el, akkor a felügyelet megbírságolhatja.
Beke Károly