A segélykérelmek száma 12 ezerrel 465 ezerre nőtt a szeptember 18-án záródott héten. A szakértők szerényebb, 3 ezer fős emelkedést vártak.
Az első munkanélküli segélykérelmek száma először nőtt négy heti folyamatos csökkenés után. A segélykérelmek száma jóval magasabb annál, ami a fordulathoz, a helyzet javulásához szükséges - mondták szakértők.
Az elmúlt négy hét átlagában a segélykérelmek száma 3.250-nel 463.250-re csökkent.
A segélyt először kérelmezők száma tavaly gyors ütemben csökkent, az idén viszont a fenntartható munkaerőpiaci javulás határának tekintett 400-450 ezer közti sáv felett stabilizálódott.
Július végén emelkedni kezdett, és először féléves, majd kilenc havi csúcsot döntött, és átlépte a félmilliós határt, ami tovább növelte a tartósan magas, 10 százalék körüli munkanélküliséggel sújtott amerikai gazdaság lassulása miatt táplált aggodalmakat.
Az augusztusi amerikai munkanélküliség 9,6 százalékra nőtt a júliusi 9,5 százalékról. A mezőgazdaságon kívüli ágazatokban 54 ezerrel csökkent augusztusban a foglalkoztatottak száma az egy hónappal korábbihoz képest.
A közelmúltban Austan Goolsbee, Barack Obama amerikai elnök gazdasági tanácsadó testületének új vezetője úgy fogalmazott, hogy "még bizonyos ideig" magas marad az amerikai munkanélküliség. Austan Goolsbee azonban nem kívánt találgatásokba bocsátkozni azzal kapcsolatban, hogy mekkora lesz a munkanélküliség az év végén.
A JPMorgan amerikai befektetési bank augusztus végén azzal számolt, hogy 2010 végéig 10 százalék közelébe nő az amerikai munkanélküliség.
Az amerikai jegybank augusztus 10-i kamatdöntő ülésének nemrég ismertetett jegyzőkönyve szerint az amerikai gazdaság motorjának számító lakossági fogyasztás növekvőben van ugyan, de a jelentősebb bővülésnek gátat szab a tetemes munkanélküliség. (A fogyasztói kiadásokból áll össze az amerikai GDP 70 százaléka.)
A Fed ezért úgy vélte, hogy az amerikai gazdaság fellendülése rövid távon szerényebb lesz, mint amire korábban számítottak.
Az amerikai hazai össztermék (GDP) 1,6 százalékkal nőtt a második negyedévben, miután az idei első három hónapban 3,7 százalékkal emelkedett éves összevetésben.
MTI