2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Megugrott az amerikai bankpiac szereplőik harmadik negyedévi nyeresége, miután nőtt az árbevétel, valamint csökkentették a nem teljesítő hitelek fedezetéül elkülönített összegeket - jelentette kedden az amerikai állami betétbiztosítási alap (FDIC).

Az Egyesült Államokban működő, mintegy 7.700 bank és takarékpénztár nettó nyeresége 14,5 milliárd dollár volt az egy évvel korábbi 2 milliárd dollárhoz képest. A harmadik negyedév végén a veszteséges pénintézetek aránya a 2008 júniusa óta tapasztalt legalacsonyabb szintre süllyedt. Amíg egy évvel korábban a bankok mintegy harmada veszteséges volt, addig a harmadik negyedévben csupán 18,9 százalékuk nem termelt nyereséget.

Az amerikai bankok mintegy két harmada jelzett az egy évvel korábbinál magasabb nyereséget az idei év júniustól szeptemberig terjedő időszakára. A negyedévi profitok azonban alacsonyabbak voltak, mint 2010 első és második negyedévében (rendre 17,7 milliárd és 21,4 milliárd dollár). A csökkenés elsősorban amiatt következett be, hogy a Bank of America 10,4 milliárd dolláros veszteséget könyvelt el a harmadik negyedévben a hitelkártya-üzletágára kiszabott pénzügyi hatósági intézkedés miatt.

A profitnövekedést segítette, hogy az amerikai bankok egyre kisebb tételeket különítenek el a nem teljesítő hitelek fedezeteként. A harmadik negyedévben összesen 34,9 milliárd dollár volt az ilyen célra félretett pénzek összege, 45 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban. Mindeközben a szektor kamatjövedelmei 8,1 milliárd dollárral, azaz 8,1 százalékkal nőttek. A veszteségleírások értéke is tovább csökkent: 42,9 milliárd dollár volt a második negyedévi 49,1 milliárd, és az egy évvel korábbi 50,9 milliárd dollár után.

Sheila Bair, az FDIC elnöke  a szervezet közleményében úgy fogalmazott, "óvatosan bizakodó" a bankszektor kilátásait illetően. Óva intett ugyanakkor a banki tartalékok túlzott csökkentésétől, amennyiben nem biztosított a kölcsönvisszafizetések arányának fenntartható és hosszú távú javulása.

Annak ellenére, hogy az amerikai gazdaság a válságot követően a gyógyulás jeleit mutatja, a harmadik negyedévben 41, míg 2010-ben eddig összesen 127 bank ment csődbe. A FDIC veszélyeztetett intézményeinek listája továbbra is 860 bankot tartalmaz, ami magasabb a június végi 829-es számnál.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!