4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az ipari termelés volumene szeptemberben az előző év azonos időszakához képest 10,9 százalékkal nőtt (a munkanaphatástól megtisztított index megegyezik a kiigazítatlannal), az év első kilenc hónapjában pedig 10,2 százalékkal volt nagyobb, mint 2009 azonos időszakában - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) a részletes adatokat pénteken.

Az ipar szeptemberi kibocsátása 0,5 százalékkal haladta meg az előző havit a szezonálisan és munkanap hatással kiigazított adatok szerint. Az első három negyedévben mindössze két hónap mutatott csökkenést havi összevetésben.

A most közölt számok megegyeznek a korábban publikált előzetes adatokkal.

A KSH szerint az ipari kibocsátás szeptemberi,  csaknem 11 százalékos, az előző havi - 15,1 százalékos munkanappal kiigazított és 17,7 százalékos kiigazítatlan éves növekedést jelző -  adathoz képest kisebb mértékű növekedésében bázishatás érvényesül: 2009 első kilenc hónapja közül szeptemberben volt a legmagasabb a termelés szintje.

Az ipari termelés folyó áras értéke idén eddig szeptemberben volt a legmagasabb, 1.994 milliárd forint.

Szeptemberben a megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelése jelentősen, 19,4 százalékkal nőtt 2009 azonos hónapjához viszonyítva. Az új exportrendelések 21, az új belföldi rendelések 10,3 százalékkal emelkedtek. Az új rendelések bővülése azonban nem volt elegendő a válság miatt lecsökkent rendelésállomány feltöltésére, így a szeptember végi összes rendelésállomány 2,5 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól, ezen belül az export rendelések 2 százalékkal nőtt, a belföldi rendelésállomány viszont még mindíg 30 százalékkal elmaradt a tavaly szeptemberi alacsony szinttől is.

Az ipari export 2010 első kilenc hónapjában 16,1, szeptemberben 13 százalékkal bővült 2009 azonos időszakához viszonyítva. Szeptemberben a feldolgozóipari kivitel közel háromtizedét képviselő számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásának exportvolumene a feldolgozóipari átlag felett, 14,1 százalékkal emelkedett. A másik meghatározó alág, a feldolgozóipari export egynegyedét adó járműgyártás kivitele 13,1 százalékkal nőtt.

Az ipar belföldi értékesítése január-szeptemberben 2,2 százalékkal csökkent, szeptemberben ugyanakkor 3,9 százalékkal nőtt 2009 azonos időszakához képest.

A feldolgozóipar belföldi eladásai az év első kilenc hónapjában 1,2 százalékkal maradtak el az egy évvel korábbitól, ez főként azzal függ össze, hogy az exportra termelő vállalkozások magyarországi beszállítóinak termelésnövekedése nem tudta kompenzálni a lakossági kereslet visszaesését. Szeptemberben a magas bázis miatt az augusztusi, 10,1 százalékos bővüléshez képest mérséklődött a dinamika a feldolgozóipar belföldi értékesítésében, de így is csaknem 7 százalékos növekedést regisztrált a KSH.

Az ipar nemzetgazdasági ágai közül 2010 szeptemberében a feldolgozóipar termelése az előző év azonos hónapjához viszonyítva 11 százalékkal nőtt, az energiaipar kibocsátása pedig 11,8 százalékkal haladta meg a tavalyi bázis szintjét, elsősorban a tavalyinál hűvösebb időjárás miatt.

Szeptemberében a feldolgozóipar tizenhárom alága közül tízben volt termelésbővülés. A jelentősebb súlyú alágak közül a feldolgozóipari termelés több mint egyötödét képviselő számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása számottevően, 17,9 százalékkal nőtt. Az alágon belüli növekedés hajtóerejét a híradás-technikai berendezések, továbbá az elektronikus fogyasztási cikkek iránti tartós keresletélénkülés jelenti.

A második legnagyobb súlyú, a feldolgozóipari termelés közel egyötödét adó járműgyártás 12 százalékkal emelkedett a magas bázis mellett is, és  a tartós növekedést az alág új rendelésmutatói is tükrözik.

A harmadik legnagyobb alág, a feldolgozóipari termelés majdnem egykilencedét kitevő élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása - hasonlóan az előző hónaphoz - gyakorlatilag az előző év szintjén maradt. Átlag feletti volumenbővülés figyelhető még meg közepes súlyú alágaknál a vegyi anyag, termék, a fémalapanyag és fémfeldolgozási termék, valamint a gumi-, műanyag és nemfém ásványi termék gyártásban is.

Idei legnagyobb, 7,5 százalékos visszaesését szenvedte el a gyógyszergyártás, nagyrészt a külpiaci eladások igen kedvezőtlen alakulása miatt.

Az egy alkalmazásban állóra jutó ipari termelés 13,6 százalékos növekedése - a legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozások körében, 2010 első kilenc hónapjában - a tavaly ilyenkori 11,7 százalékos létszámcsökkenést folytató 2,7 százalékos létszámvisszaesés mellett következett be.

Az ipari termelés éves összehasonlításban 2010 első kilenc hónapjában Magyarország minden régiójában nőtt. A legnagyobb mértékű, 18,8 százalékos volumenbővülés Észak-Magyarországon, a legkisebb - 4 százalékos - bővülés pedig a Közép-Dunántúlon figyelhető meg.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!