Negatív meglepetést okozott a magyar gazdaság azzal, hogy a második negyedévhez képest stagnált, miközben a kontinensen szinte mindenki növekedni tudott legalább minimális mértékben. A régiós versenytársak közül a szlovákok például 1,2 százalékkal izmosodtak, a csehek pedig 0,8 százalékkal bővültek.
Beragadtunk
A KSH és az Ecostat gyorsbecslése szerint hazánk bruttó hazai terméke 1 százalékkal, a naptárhatás kiszűrésével 0,8 százalékkal nőtt a második negyedévben 2009 hasonló időszakához viszonyítva. A szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok szerint tavalyhoz képest mindössze 0,1 százalékos a növekedés, 2010 első negyedévéhez képest pedig stagnált a GDP.
Ez elmaradt a legtöbb elemző várakozásától, a szakemberek egy-két százalék közötti növekedésre számítottak. Az igazán fájdalmas a negyedév/negyedév alapon tapasztalt stagnálás, mely azt jelzi, hogy a második negyedévben egyhelyben toporgott a magyar gazdaság.
Az ipari termelés és az export közben csúcsot csúcsra halmozott a második negyedévben, azonban a jelek szerint ez nem tudta ellensúlyozni a belső fogyasztás és a beruházások visszaesését. Emellett jelentős negatív hatással lehetett a magyar gazdaságra a mezőgazdasági termelés zuhanása a rossz időjárás miatt.
Már nem csak a Nyugat hátát nézzük
Azt már szinte megszokhattuk, hogy tőlünk nyugatra rendre lehagynak minket növekedésben, azonban az utóbbi időszakban a régió országai is rendre fölénk kerekednek. A második negyedévben például a szlovák gazdaság 1,2 százalékkal nőtt 2010 első három hónapjához képest, míg a csehek 0,8 százalékkal termeltek többet.
Éves szinten Szlovákia GDP-je 4,9 százalékos növekedést produkált, a csehek pedig 2,2 százalékkal lódultak meg. Eközben hazánk 0,1 százalékkal tudott növekedni mindössze a naptárhatás és a szezonalitás kiszűrésével.
Negyedéves alapon Németország tekinthető az európa-bajnoknak, hiszen a német gazdaság 2,2 százalékkal bővült az első negyedévhez képest, éves összehasonlításban pedig ez 3,7 százalékos növekedést hozott az Eurostat gyorsbecslése szerint. A németek dinamikus növekedése elvileg jó hír hazánk számára, hiszen a magyar cégek fő exportpiaca Németország, azonban a jelek szerint a második negyedévben nem tudtunk felkapaszkodni a berlini gyorsra.
Kiemelkedett még Litvánia 2,9 százalékos és Észtország 2 százalékos megugrása, azonban a Balti-országokban ez jórészt az alacsony bázisnak köszönhető, hiszen az utóbbi negyedévekben a 20 százalék feletti éves zuhanás sem volt ritka náluk.
Velünk együtt a lemaradok között van Lettország, mely csak egy hajszállal vert meg minket 0,1 százalékos negyedév/negyedév alapú növekedésével, a nagyok közül pedig Spanyolország és Portugália 0,2 százalékos javulásával tudjuk felvenni a versenyt. Belátható közelségben van még Olaszország és Ciprus 0,4 százalékos növekedése.
Még a románokban és a bolgárokban bízhatunk
Negyedéves szinten a görög gazdaság Európa tökutolsója, 1,5 százalékkal csökkent a termelés az első negyedévhez képest. Éves szinten a görögök mellett a lettek, a bolgárok és a ciprusiak is mögöttünk járnak még, mind a négy országban csökkent a gazdaság a tavalyi második negyedévhez képest.
Az Eurostat gyorsbecslése egyelőre hiányos, mivel nem minden ország közölte a második negyedéves számait. Az eddigi dinamika alapján még a román és a bolgár gazdaságban bízhatunk, őket nagy valószínűséggel a második negyedévben is sikerült felülmúlnunk. A régió országai közül nem ismert még a lengyel és a szlovén adat, azonban ők nagy valószínűséggel továbbra is előttünk járnak.
Beke Károly
Menedzsment Fórum