4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A magyar mellett több európai ország is ma közölte második negyedéves előzetes GDP-adatát. A negyedéves növekedési számok most sem nekünk kedveznek, a magyar gazdaságnál rosszabbul csak az Európa kerékkötőjének tartott görögök teljesítettek az Eurostat gyorsbecslése szerint. A román és a bolgár gazdaság számai egyelőre nem ismertek, jó eséllyel őket is meg tudjuk még előzni. Mfor.hu-háttér.

Negatív meglepetést okozott a magyar gazdaság azzal, hogy a második negyedévhez képest stagnált, miközben a kontinensen szinte mindenki növekedni tudott legalább minimális mértékben. A régiós versenytársak közül a szlovákok például 1,2 százalékkal izmosodtak, a csehek pedig 0,8 százalékkal bővültek.

Beragadtunk

A KSH és az Ecostat gyorsbecslése szerint hazánk bruttó hazai terméke 1 százalékkal, a naptárhatás kiszűrésével 0,8 százalékkal nőtt a második negyedévben 2009 hasonló időszakához viszonyítva. A szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok szerint tavalyhoz képest mindössze 0,1 százalékos a növekedés, 2010 első negyedévéhez képest pedig stagnált a GDP.

Ez elmaradt a legtöbb elemző várakozásától, a szakemberek egy-két százalék közötti növekedésre számítottak. Az igazán fájdalmas a negyedév/negyedév alapon tapasztalt stagnálás, mely azt jelzi, hogy a második negyedévben egyhelyben toporgott a magyar gazdaság.

Az ipari termelés és az export közben csúcsot csúcsra halmozott a második negyedévben, azonban a jelek szerint ez nem tudta ellensúlyozni a belső fogyasztás és a beruházások visszaesését. Emellett jelentős negatív hatással lehetett a magyar gazdaságra a mezőgazdasági termelés zuhanása a rossz időjárás miatt.

Már nem csak a Nyugat hátát nézzük

Azt már szinte megszokhattuk, hogy tőlünk nyugatra rendre lehagynak minket növekedésben, azonban az utóbbi időszakban a régió országai is rendre fölénk kerekednek. A második negyedévben például a szlovák gazdaság 1,2 százalékkal nőtt 2010 első három hónapjához képest, míg a csehek 0,8 százalékkal termeltek többet.

Éves szinten Szlovákia GDP-je 4,9 százalékos növekedést produkált, a csehek pedig 2,2 százalékkal lódultak meg. Eközben hazánk 0,1 százalékkal tudott növekedni mindössze a naptárhatás és a szezonalitás kiszűrésével.

Negyedéves alapon Németország tekinthető az európa-bajnoknak, hiszen a német gazdaság 2,2 százalékkal bővült az első negyedévhez képest, éves összehasonlításban pedig ez 3,7 százalékos növekedést hozott az Eurostat gyorsbecslése szerint. A németek dinamikus növekedése elvileg jó hír hazánk számára, hiszen a magyar cégek fő exportpiaca Németország, azonban a jelek szerint a második negyedévben nem tudtunk felkapaszkodni a berlini gyorsra.

Kiemelkedett még Litvánia 2,9 százalékos és Észtország 2 százalékos megugrása, azonban a Balti-országokban ez jórészt az alacsony bázisnak köszönhető, hiszen az utóbbi negyedévekben a 20 százalék feletti éves zuhanás sem volt ritka náluk.

Velünk együtt a lemaradok között van Lettország, mely csak egy hajszállal vert meg minket 0,1 százalékos negyedév/negyedév alapú növekedésével, a nagyok közül pedig Spanyolország és Portugália 0,2 százalékos javulásával tudjuk felvenni a versenyt. Belátható közelségben van még Olaszország és Ciprus 0,4 százalékos növekedése.

Még a románokban és a bolgárokban bízhatunk


Negyedéves szinten a görög gazdaság Európa tökutolsója, 1,5 százalékkal csökkent a termelés az első negyedévhez képest. Éves szinten a görögök mellett a lettek, a bolgárok és a ciprusiak is mögöttünk járnak még, mind a négy országban csökkent a gazdaság a tavalyi második negyedévhez képest.



Az Eurostat gyorsbecslése egyelőre hiányos, mivel nem minden ország közölte a második negyedéves számait. Az eddigi dinamika alapján még a román és a bolgár gazdaságban bízhatunk, őket nagy valószínűséggel a második negyedévben is sikerült felülmúlnunk. A régió országai közül nem ismert még a lengyel és a szlovén adat, azonban ők nagy valószínűséggel továbbra is előttünk járnak.

Beke Károly

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!