Az ÁSZ konferenciájának az volt a célja, hogy a következő évi büdzsé makrogazdasági környezetét felmérje, amellyel segítheti a Költségvetési Tanács munkáját. A Költségvetési Tanács - amelynek a hatályos törvény szerint elnöke a köztársasági elnök által jelölt személy, tagjai az ÁSZ elnöke és az MNB elnöke - a jövőben határozottan új szerepkörrel dönthet majd arról, végrehajthatónak ítéli-e a kormány által benyújtott következő évi költségvetést.
Domokos László kiemelte: a Költségvetési Tanácsról szóló törvény alapján az intézmény szerepe megerősödik, mert a korábbi gyakorlat szerinti vélemény helyett a költségvetési törvény tervezetét a tanács visszaküldheti a kormánynak, hogy az újra tárgyalja meg. Az ÁSZ-konferencia újszerű, paradigmaváltás körüli állapotban lévő gazdaságról szólt - mondta az ÁSZ elnöke.
Domokos László az új Költségvetési Tanácsról szóló törvényről elmondta: nagyobb jogokat adott a szervezet nélküli tanácsnak, például azt, hogy döntésével akár a visszaküldési jogot is gyakorolhatja a kormány által benyújtott 2012. évi költségvetési törvénnyel kapcsolatban, ami nyilván a felelősség megnövekedését jelenti.
"Ma már nem az a feladata a tanácsnak, hogy újabb véleményt mondjon a költségvetésről, az elmúlt években ugyanis ez nem akadályozta meg a költségvetési hiány növekedését, ezért új utakon jár minden eladósodott ország, közte Magyarország, ennek egyik kulcsintézménye a Költségvetési Tanács" - húzta alá a számvevőszék elnöke.
Emlékeztetett arra: nem szabad azt sem elfelejteni, hogy az új alaptörvény ennél magasabb szintre emeli a Költségvetési Tanácsot, közjogi intézmény szintjére, így 2012. január 1-jétől a tanács nélkül nem történhet meg a következő évi büdzsé elfogadása.
Domokos László elmondta, hogy a csütörtöki konferencián részt vett Járai Zsigmond, a Költségvetési Tanács elnöke és Simor András, a jegybank elnöke, mint a Költségvetési Tanács tagja.
Pulay Gyula, az Állami Számvevőszék Kutató Intézetének (ÁSZKUT) főigazgatója elmondta: a kutatóintézet műhelytanulmányokat készít az ÁSZ részére. Jelkezte: amikor a kormány benyújtja majd a jövő büdzsé tervezetét, emellé bemutat egy makropályát is. Az ÁSZKUT véleményezni fogja a makrogazdasági pályát, kitérve arra, hogy milyen kockázatokat tartalmaz - fűzte hozzá.
MTI