4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Júliusban mérsékelten bővült a külkereskedelmi termékforgalom: a kivitel volumene 5,6, a behozatalé 4,8 százalékkal nőtt a bázisszinthez képest. Továbbra is élénk volt a járműgyártáshoz kapcsolódó termékek (közúti jármű, energiafejlesztő gép és berendezés) mindkét irányú forgalma, valamint a híradás-technikai termékkör importvolumene, olvasható a KSH tájékoztatójában.

2012 első hét hónapjában a kivitel volumene 3,3, a behozatalé 1,9 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszaki szintet. A 2012. január–júliusi kivitel értéke 13 709 milliárd forint (46,5 milliárd euró), a behozatalé 12 508 milliárd forint (42,4 milliárd euró) volt. A külkereskedelmi mérleg aktívuma 1200 milliárd forintot (4,1 milliárd eurót) tett ki, 47 milliárd forinttal többet – az árfolyamváltozás következtében 193 millió euróval kevesebbet –, mint 2011 azonos időszakában.

A vizsgált időszakban a termékforgalom forintban mért árszínvonala az exportban 6,9, az
importban 9 százalékkal emelkedett 2011 azonos időszakához képest, a cserearány 1,9 százalékkal romlott. A forint a dollárhoz képest 19,4, az euróhoz mérten 9,3 százalékkal gyengült.

A gépek és szállítóeszközök kivitelének volumene 0,9 százalékkal volt kevesebb, míg a behozatalé
1,5 százalékkal volt több, mint 2011 első hét hónapjában. Időszakon belül ugyanakkor a júliusi exportnövekedés volumene 2 százalék körül alakult, míg az importé megközelítette a 9 százalékot. A híradás-technikai, hangrögzítő és -lejátszó készülék exportvolumene csaknem negyedével maradt el az egy évvel ezelőtti szinttől.

Ezzel szemben e termékkör importvolumene az utóbbi három hónapban 20 százalékot meghaladóan, az időszak egészére közel 5 százalékkal nőtt, amit elsősorban a mobiltelefonok és alkatrészei, valamint a tv-alkatrészek behozatalának alacsony bázishoz viszonyított alakulása okozott. Számottevő volumenbővülést mért a KSH az energiafejlesztő gép és berendezés kivitelében, valamint az irodagép és gépi adatfeldolgozó berendezés, illetve a közúti jármű mindkét irányú forgalmában.

A heterogén összetételű feldolgozott termékek export- és importvolumene 8,4, illetve 5,8 százalékkal volt több, mint 2011. január–júliusban. Az árufőcsoporton belül a gyógyszer és gyógyszerészeti termék kivitelének volumene lendületesen bővült, a behozatalé némileg meghaladta a bázisidőszaki szintet.

Mintegy ötödével növekedett a gumigyártmány, valamint a vas és acél kivitele, illetve a szakmai, tudományos ellenőrző műszer és a szerves vegyi termék behozatala.

Csökkent az energiaimport

Az energiahordozók importvolumene – az árak 22 százalékos növekedése mellett – az év első hét hónapjában 3,5 százalékkal volt kevesebb, mint 2011 azonos időszakában. A kőolaj és kőolajtermék behozatalának volumene tizedével maradt el a tavalyi szinttől, ugyanakkor a természetes és mesterséges gázé 3,7 százalékkal haladta meg azt.

2012 első hét hónapjában az élelmiszerek, italok, dohánytermékek exportvolumene 7,7 százalékkal
nőtt, míg az importé 4,3 százalékkal csökkent a bázisidőszakhoz képest. A kivitelben legnagyobb súlyú gabona és gabonakészítmény exportvolumene csaknem negyedével haladta meg az egy évvel ezelőtti szintet, melyben meghatározó szerepet játszott a kukorica- és búzakiszállítások kiugró mértékű bővülése.

Növekvő takarmány kivitel 

Az állati takarmány kivitelének volumene is dinamikusan nőtt. Ezzel szemben jelentős visszaesést mért a KSH az élő állat kivitelében és behozatalában: az előbbinél a szarvasmarha törökországi, az utóbbinál a sertés holland relációjú kereskedelmében. A zöldségféle és gyümölcs behozatala jóval a tavalyi szint alatt maradt.

2012 január–júliusában az Európai Unióba irányuló kivitel volumene 3,3, az onnan érkező behozatalé
4,5 százalékkal volt több, mint 2011 azonos időszakában. Külkereskedelmi egyenlegünk aktívuma az
unió tagjaival szemben 69 milliárd forinttal romlott.

Az EU-n kívüli országokkal folytatott kereskedelemben az export volumene – az uniós forgalommal
azonos mértékben – 3,3 százalékkal bővült, az importé 4,2 százalékkal elmaradt az egy évvel ezelőttitől.

A külkereskedelmi mérleg hiánya 371 milliárd forint volt, 116 milliárd forinttal kevesebb, mint az előző év azonos időszakában.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!