A szakember hangsúlyozta, hogy ez nem tőzsde, és csak akkor lesz hasznos, ha naponta 5-6 üzletet kötnek, mert akkor lesz akkora likviditás, hogy az megmozdítsa az árakat.
Jelenleg a piaci szereplők kétoldalú szerződéseket kötnek az adásvételre. Az alkalmanként "feleslegessé" váló gázmennyiséget vagy kapacitást szintén kétoldalú üzletben értékesítik. Ezek mennyiségek és kapacitások kerülnek az elszámolóházakhoz, így ezért több kereskedő "versenyezhet", ami természetesen hatással van a kialakuló árra is - magyarázta Szilágyi Zsombor.
Az Emfesz igazgatója azt reméli, hogy nem csak a gázkereskedők, hanem a későbbiekben a fogyasztók is részt vehetnek ebben a "versenyben", hogy kedvezőbb árakat érjenek el. Hozzátette: a kisfogyasztóknak ez nem reális lehetőség a szükséges pénzügyi biztosíték miatt.
A konferencián Szilágyi Zsombor elmondta, hogy a jelenlegi 32 gázkereskedő közül mindössze 6-8 aktív. A szabadpiac egyébként évi 4,5 milliárd köbméterrel részesedik az ország 11,5 milliárd köbméteres gázfogyasztásából.
A liberalizált piacon újabb változást jelent az, hogy 2010 július elsejétől már csak a 20 köbméter/óra fogyasztás alatti felhasználók fogyasztói az egyetemes szolgáltatóknak, akiknek árát a Magyar Energia Hivatal ellenőrzi.
MTI