A globális piac sosem volt ilyen nyugodt, mint most: inflációs nyomás nélkül folyamatosan nő a gazdaság - az elmúlt harminc évet figyelembe véve az utóbbi öt év mutatja a legdinamikusabb növekedést -, a piac nyugodt és hihetetlen mértékben toleráns. Ennek is köszönhető, hogy tavaly különösebb negatív hatás nélkül a piac nagyvonalúan megbocsátotta a magyar gazdaságnak a kilenc százalék feletti, a tervezettnél kétszer nagyobb államháztartási hiányt.
A magyar kormány számára a legnagyobb és legsürgetőbb feladat az, hogy visszanyerje a piac bizalmát. Ehhez legkevesebb az kell, hogy 2008-ban az államháztartás hiánya ne haladja meg a GDP 4,5 százalékát. A konvergencia program eddig teljesített részei bizalommal tölthetik el a piacot, ám az országnak ezt követően már régiós problémákat kell majd leküzdenie.
Mitől leszünk hatékonyak?
Vagyis középtávon az lesz a cél, hogy versenyképesség szempontjából meg tudja őrizni az ország jelenlegi helyét - mellesleg ez minden 2004-ben csatlakozott állam számára fontos. Ehhez növelni kell az állam hatékonyságát - ide értve az önkormányzatokat is, amelyeknek az IMF szerint több önállóságot kellene adni. A múlt héten az OECD országjelentésében is kitért az önkormányzatokra, ám a szervezet nem az önállóságban, hanem az elaprózódottságban látta a problémát: túl sok és túl kicsi önkormányzat működik túl drágán.
A hatékonyságnövelés több elemből áll. Egyrészt kiemelten fontos lenne, hogy az állam az újraelosztás mértékét a mostani ötven százalékról lejjebb vinné. Az IMF szerint ugyanis a túlzott mértékű újraelosztás nem jó, az ideális 45 százalék lenne. Ehhez persze nagyobb arányú, strukturális átalakításra van szükség. Így például újra kellene gondolni a magánszféra és a társadalom felelősségét - elsősorban anyagi jellegű felelősségvállalásra gondolva. Ide tartozik a nyugdíjrendszer vagy az egészségügy.
Adóreform, monetáris politika, talentum
Ezt követően az adórendszer egyszerűsítésének kellene következnie. A de facto egyszerűsítés mellett az adóalapot is szélesíteni kellene, például adókedvezmények megszüntetésével és az adóelkerülés szűkítésével. Ennek érdekében a béreket terhelő adókat mérsékelni, a fogyasztáshoz kapcsolódó indirekt adókat növelni kellene - az indirekt adók közé tartozik tipikusan az áfa, de ebbe a logikába illik a vagyoni típusú adók köre például az ingatlanadó is.
A jegybanknak az árfolyamkövető politika helyett inkább az inflációt kellene kordában tartania - szögezte le Lipsky. A cél az kellene legyen, hogy az inflációt minél alacsonyabb mértékűre kényszerítse a jegybank a kamatpolitikájával. A legfontosabb fiskális cél ugyanis nyilván az euró mihamarabbi bevezetése, hogy csökkenhessen az ingatag gazdaságban rejlő kockázat.
A magyaroknak a talentum, az innováció területén lenne a legkönnyebb dolguk a vezérigazgató-helyettes szerint, mert a hagyományok és az erősségek erre predesztinálják az országot. Hosszabb távon, öt-tíz éven belül azonban ki kellene találni, mit is akarunk. Az országnak semmi félnivalója nincs, de komoly tettekre lesz szükség - zárta le Lipsky az értékelését.
F. Sz. E.