3p

Szigorúbb felügyelettel nem lehet teljes mértékben kiiktatni a piaci kockázatokat és veszélyes lenne azt hinni, hogy ez megtörténhet - mondta Ewald Nowotny az osztrák jegybank kormányzója, az EKB kormányzótanácsának tagja hétfőn Bécsben.

"Veszélyes dolog lenne azt az illúziót táplálni, hogy kellőképpen szigorú ellenőrzéssel el lehet távolítani minden piaci kockázatot" - figyelmeztetett a jegybanki kormányzó az osztrák pénzügyi felügyelet az FMA által a pénzügyi ellenőrzésről rendezett szakmai tanácskozáson. Nowotny szerint az európai pénzügyi felügyeletnek foglalkoznia kellene olyan kérdésekkel is, mint a szuverén adósságkockázat piaci árazása, ami mostanában inkább túlértékeltnek tűnik a korábbi periódussal szemben, amelyre viszont egyes kockázatok alulértékelése volt jellemző.

Arra a kérdésre, hogy mivel kellene foglalkoznia az ESRB (European Systemic Risk Board) európai rendszerkockázati tanácsnak, amelynek ő maga is tagja, Nowotny felsorolta azokat az intézkedéseket, amelyeket a pénzügyi válság megelőzéséhez kellett volna meghoznia az akkor még nem létező szervezetnek: "Az egyik legnagyobb probléma a szuverén adóskockázatok árazása volt, a piacok ugyanis túl hosszú ideig tartották túl alacsonyan a kockázati prémiumokat... miközben most ennek pont az ellenkezőjének lehetünk tanúi."

Az ESRB másik fontos feladata annak biztosítása lett volna, hogy az "árnyék-bankrendszer" visszaszorítása érdekében minden banki műveletnek meg kelljen jelennie a bank mérlegében, valamint fel kellett volna lépnie a külföldi devizában történő lakossági hitelezéssel, illetve fedezettel nem rendelkező adósoknak történő hitelezéssel szemben. Az osztrák bankok svájci frank alapú jelzálog hiteleket nyújtottak belföldi lakossági ügyfeleknek, valamint svájci frank és euró alapú hiteleket kelet-európai ügyfeleiknek, olyan kockázatnak téve ki magukat ezzel, amely ellen a jegybank már évek óta kampányolt.

Az osztrák gazdasági lehetőségekről szólva Nowotny kifejtette, hogy Ausztriának ragaszkodnia kellene az eredetileg tervezett megszorító intézkedések végrehajtásához még akkor is, ha jelenlegi gazdasági teljesítménye lehetővé teszi a 2010-es és 2011-es GDP előrejelzések felfelé módosítását. "Kénytelen vagyok nagyon határozottan figyelmeztetni az ellen, hogy a javuló gazdasági kilátásokra hivatkozva kevésbé vegyük komolyan a költségvetési deficit kérdését" - mondta, utalva a pénzügyminiszter kijelentésére, hogy a javuló GDP által generált bevétel növekedést a jövő évre tervezett adóemelések és új adók mérséklésére lehetne felhasználni. 

A vezető osztrák gazdaságkutató intézet a Wifo az export idei első félévi látványos felfutásának köszönhetően javított GDP előrejelzést adott ki az idei és a jövő évre: a 2010-es előrejelzést 1,2 százalékról 2,0 százalékra, a 2011-est 1,6 százalékról 1,9 százalékra emelte meg. A jegybanki kormányzó szerint viszont a gazdasági növekedés által kínált lehetőséget a GDP-arányos költségvetési deficit 3 százalék alá csökkentésére kellene kihasználni a tervezettnél korábban. A Wifo becslése alapján a költségvetési deficit a 2009 végi 3,5 százalék után 2010-ben 4,1 százalék, 2011-ben pedig 3,5 százalék lesz Ausztriában.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!