A téli Csillagszóró hadművelet, valamint a tavaszi Kikelet program sikerén felbuzdulva július 1-től ismét támadásba lendültek a hatóságok. Az akcióellenőrzés célja elsősorban a szezonális termékek és szolgáltatások fogyasztóvédelmi ellenőrzése, amely várhatóan augusztus 25-én ér véget.
A nyári hadjárat az illetékesek szerint közvetett módon elősegíti a feketegazdaság visszaszorítását, a piaci esélyegyenlőség javítását. Elősegíti továbbá a szabályos foglalkoztatást, az igazságosabb közteherviselést, a gazdasági és társadalmi biztonság erősítését, mondták el a Miniszterelnöki Hivatal sajtóosztályától.
A közös hatósági fellépések elsősorban a tömegesen igénybe vett nyári szezonális szolgáltatások területeire koncentrálódnak. Így például kiemelt figyelmet kapnak a vendéglátó egységek, a strandok és fürdők, valamint a közúti közlekedési szolgáltatásokat nyújtó vállalkozások (taxi).
Prioritást nyernek továbbá a nagy tömegeket vonzó fővárosi és vízparti (Balaton, Velencei tó, Tisza tó) létesítmények, kiemelkedő rendezvények (Forma-1, Sziget Fesztivál, stb.), illetve nyaralóhelyek. De a gyermek és ifjúsági táborok, turisztikai események, piacok és vásárok sem maradnak ki.
Nem bulizni mentek a revizorok
Részt vettek a hatóság emberei a múlt hétvégén lezajlott Hegyalja Fesztiválon is, ahova szintén nem a bulizás céljából látogattak el. A szabálytalankodó kereskedőkre összesen kétmillió forintos bírságot szabtak ki a helyszíni ellenőrzés során az adóhatóság, a pénzügyőrség, valamint a rendőrség emberei, jelentette be az APEH észak-magyarországi Regionális Igazgatósága.
De megfordultak már a revizorok a szegedi Boszorkányfesztiválon is, ahol igénybe akarták venni egy önmagát képzett boszorkányként hirdető hölgy szolgáltatásait, ám nyugtát már nem kaptak a nagyasszonytól, aki ezzel a lépéssel, pontosabban annak hiányával megtévesztette vendégeit, közölte Varga Zsuzsa, az APEH dél-alföldi sajtóreferense.
A dél-alföldi régióban egyébként idáig összesen már mintegy 16 millió forintos bírságot állapítottak meg az ellenőrök, amelynek 30 százaléka szintén a nyugtaadási kötelezettség elmulasztására vezethető vissza.
A Velencei-tónál is megkezdték a vizsgálódást a fogyasztóvédők és az ÁNTSZ ellenőrei; itt leginkább a nyári táborok vendéglátósaira, higiénés szolgáltatóira, valamint az éttermekre, büfékre és a benzinkutakra fókuszáltak, de ellenőrzik a szálláshelyek törvényes működését is.
Székesfehérváron már korábban megkezdődött a Kánikula Kommandó akciója. A tapasztalatok szerint az élelmiszerek tárolására, valamint jelölésére vonatkozó szabályokat sokszor nem tartják be a vendéglátók. Egy pizzériában 1 milliós bírságot szabtak ki emiatt. S ez csupán néhány eset csupán kiragadott példa az akciósorozatból.
A Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága (VPOP) az akció két hete alatt összesen 319 jogsértést derített fel és több mint 13 millió forintos bírságot szabott ki – legtöbb esetben a jövedéki törvény vagy a szerzői jogok megsértése miatt.
A vállalkozók nem örülnek
Sipos Jenő, a VPOP szóvivője rávilágított, hogy a legjellemzőbb a dohányáruval és alkoholos italokkal kapcsolatos jövedéki jogsértés volt. Az esetek többségében a termék származását nem tudták igazolni vagy éppenséggel zárjegyhiányos volt az áru, de előfordult az is, hogy hiányzott a nyilvántartás a beszerzésről, értékesítésről.
Több esetben foglaltak le az ellenőrök hamisított CD-ket, DVD-ket, továbbá szintén hamisított mosóport, parfümöt, ruhaneműt és csempészett árucikkeket, számos alkalommal fény derült az alkalmi munkavállalók szabálytalan foglalkoztatásra is.
A legtöbb esetben előre tervezett volt az ellenőrzés, de volt, amikor bejelentés alapján derítettek fel szabálysértést. Sipos Jenő azt mondta: a közeljövőben elsősorban a turizmushoz kapcsolódó helyeket, vendéglőket ellenőriznek, ahol nagyobb mennyiségben fordulhat elő jövedéki adóköteles áru.
Az üdülőhelyeken végzett razziákon kívül a hatóságok összehangoltan lépnek fel olyan jelenségekkel (színesfém-, fa- és gépkocsi-lopások) szemben is, amelyek irritálják a vállalkozókat, csakúgy mint a lakosságot, valamint a hamisítások (élelmiszer, gyógyszer) révén keletkező jogsértéseket.
A revizorokkal ellentétben a vállalkozók már kevésbé lelkesednek az akcióért, sok vendéglátó panaszkodik a magas bírságokra, valamint - az olykor egymásnak ellentmondó – jogszabályokra, amelyeket néha képtelenség betartani. Példának okáért: míg a munkavédelmi felügyelőség szerint kötelező az éttermekben a konyharuha használata, addig az ÁNTSZ tiltja ezt.
Simon Rita