Az országos kiskereskedelmi üzlethálózatban, valamint a csomagküldő kiskereskedelemben 2010 augusztusában 662 milliárd forint értékű árut forgalmaztak. Ez nagyságrendileg tízmilliárd forintos visszaesést jelentett júliushoz képest: akkor 672,6 milliárddal gazdagítottuk a kereskedőket. Az év első nyolc hónapjában összességében 4733 milliárd forint forgalom realizálódott.
A kiskereskedelmi eladások 45 százaléka élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes, 17 százaléka üzemanyag-, 14 százaléka bútor-, háztartási cikk-, építőanyag-kiskereskedelmi üzletekben bonyolódott; a többi üzlettípus együttes részesedése 24 százalék volt 2010. január–augusztusban.
Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelmi üzletek eladásai 2010 augusztusában lényegében nem változtak, az első nyolc hónapban 2,8 százalékkal kisebb volumenű forgalmat bonyolítottak az előző év azonos időszakához képest. A szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok szerint az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelem augusztusi volumene elmaradt az előző hónap szintjétől.
A nem élelmiszer-kiskereskedelem változatlan áron számított forgalma 2010 augusztusában 1,2 százalékkal emelkedett, az első nyolc hónapban 2,4 százalékkal elmaradt az előző év azonos időszakitól. A szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok szerint a nem élelmiszer-kiskereskedelem eladásai mérséklődtek az előző hónaphoz képest.
7 százalékkal esett a benzinkutak forgalma
Az üzemanyagtöltő állomások forgalmának volumene 2010 augusztusában lényegében nem változott, az év első nyolc hónapjában 6,8 százalékkal csökkent az egy évvel korábbi azonos időszakhoz mérten. A szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok szerint az augusztusi eladások 1,1 százalékkal meghaladták az előző havit.
Az európai statisztikai rendszerben a kiskereskedelembe nem számító gépjármű- és járműalkatrész-üzletek értékesítésének 2007 óta tartó negatív trendje júliusban megfordult, a növekedés éves szinten augusztusban is folytatódott. Az eladások augusztusban 18,9 százalékkal emelkedtek a tavalyi év alacsony bázisához képest, azonban összességében 2010 első nyolc hónapjában még így is 18,6 százalékos csökkenést mutatnak.
mfor.hu