Selmeczi Gabriella nyugdíjvédelmi miniszterelnöki megbízott vasárnapi tájékoztatóján a parlament elé terjesztett törvényjavaslatáról szólva elmondta: az egyrészt megnyitja a jelenlegi magánnyugdíjpénztár-tagok számára az átlépés lehetőségét az állami nyugdíjrendszerbe, másrészt megszünteti a pályakezdők számára a magánnyugdíjpénztárba való kötelező belépést, harmadrészt pedig az elmúlt években a vegyes rendszerből nyugdíjba vonultak számára megteremti az állami rendszerbe való visszalépés utólagos lehetőségét.
A fideszes politikus leszögezte, ha valaki a magánnyugdíjrendszerből visszalép az államiba, viszi magával a rá eső tulajdonrészt, s ennek mértékét a magánnyugdíjtagságon belüli portfólió összetétele határozza meg. Aki pedig a vegyes rendszerből nyugdíjasként tér vissza az államiba, annak jóváírják a veszteségét, és úgy kezelik a már nyugdíjban lévőket, mintha korábban ki sem léptek volna az állami rendszerből.
Mint mondta, törvényjavaslata a harmadik eleme a "nyugdíjvédelmi programnak": az első két elem az a törvényjavaslat-csomag volt, amely lehetővé teszi, hogy november 1-jétől a nyugdíjpénztárba átutalt havi 30 milliárd forint az állami nyugdíjrendszer számlájára kerüljön.
A kormány előterjesztése szerint a társadalombiztosítási törvény módosításával teremtenék meg annak alapját, hogy a magán-nyugdíjpénztári tagok átmenetileg - 2010. november 1-je és 2011. december 31-e között - tagdíj helyett járulékot fizessenek a Nyugdíjbiztosítási Alap részére. A javaslatról a parlament tervezett napirendje szerint hétfőn már zárószavazás is lehet, ha az Országgyűlés nem fogad el a jogszabálytervezethez benyújtott egyetlen módosító indítványt sem.
A kormány magán-nyugdíjpénztári befizetésekre vonatkozó javaslatait vasárnap az MSZP és az LMP is élesen bírálta. A szocialisták arra szólították fel a kabinetet, hogy vonja vissza az ezzel kapcsolatos előterjesztéseit. Kormos Kata, a párt szóvivője hangsúlyozta: ezek a javaslatok szinte teljesen eltörölnék az öngondoskodás meglévő intézményeit. Kifogásolta, hogy nem lehet tudni, mi következik ezután, miként és milyen feltételekkel kapja vissza 14 havi tagdíjbefizetését hárommillió ember. A szóvivő kaotikusnak nevezte a kormánypárti politikusok erre vonatkozó nyilatkozatait.
Kormos Kata emlékeztetett arra: az MSZP ügydöntő népszavazást kezdeményezett a magánnyugdíjpénztárak ügyében, és három kérdést nyújtott be az Országos Választási Bizottsághoz.
Az LMP szerint nagy valószínűséggel alkotmányellenes a kormánynak a magán-nyugdíjpénztári tagdíjátutalás átmeneti felfüggesztéséről szóló javaslata. Scheiring Gábor, az ellenzéki párt országgyűlési képviselője az MTI-hez eljuttatott közleményében azt írta: a magán-nyugdíjpénztári befizetésekre irányuló törvényjavaslat nem szól másról, mint hogy a kormány - "a maga által ütött 400-500 milliárdos költségvetési lyuk betömésére" - einstandolja azokat a megtakarításokat, amelyeket a befizetésre kötelezett állampolgárok a magánnyugdíjkasszákban halmoztak fel.
MTI/mfor.hu