5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Sajtóhírek szerint elkészült a bankokra kivetendő adó terve, a kormány már meg is fogalmazta a normaszöveget. Állítólag a mérlegfőösszeg lehet az új adó alapja, ezt az index.hu informátorai is megerősítették. Az mfor.hu igyekezett utánajárni, hogy ez alapján melyik pénzintézetek mekkora befizetésre számíthatnak a két évre létrehozott adónemből. Mfor.hu-háttér

Péntek reggel megjelent hírek szerint a tavaly év végi mérlegfőösszeg alapján kell szeptember végéig befizetniük a bankoknak a bankadót. Több lap is úgy értesült, hogy a kormány tervezetében az szerepel, hogy a mérlegfőösszeg 0,4-0,5 százalékát kellene befizetni a közös kasszába. Ha ez megvalósul, akkor az OTP-re juthat a legnagyobb összeg, a legnagyobb hazai kereskedelmi bank akár közel 30 milliárdot is bukhat.

Így jöhet össze a 200 milliárd

Orbán Viktor miniszterelnök gazdasági akciótervének ismertetésekor jelentette be, hogy a magyarországi bankok költségvetési befizetéseit a tavalyi 13 milliárdról 200 milliárdra kívánják emelni. Ebben csak az összeg keltett egy kis megdöbbenést, korábban ugyanis 100 milliárd körüli bankadó kivetéséről volt szó.



A bejelentés után több szakember is arra hívta fel a figyelmet, hogy egyelőre nem lehet tudni, a terheket milyen arányban osztaná el a pénzügyi szektor szereplői között a kormány. Többen is kétségesnek nevezték, hogy be lehet-e szedni egy ekkora adót, László Csaba korábbi pénzügyminiszter, a KPMG adópartnere például úgy nyilatkozott, hogy az új adó bevezetése egy "a legalitás végső határáig elmenő" adóoptimalizálást indíthat el a bankoknál, azaz többen dönthetnek úgy, hogy bizonyos tevékenységeiket kiviszik az országból.

Az utóbbi hetekben lassan körvonalazódott a konkrét elképzelés: a hírek szerint a bankoknak 120-130 milliárd forintos terhet kellene vállalniuk, a biztosítókra pedig további 30-40 milliárd jutna. A pénzügyi rendszer nem banki és biztosítói szereplőinek kellene összeadniuk a maradék mintegy 30 milliárd forintot, amiből 12 milliárd jutna a pénzügyi vállalkozásokra. A fennmaradó összeg pedig a lízingcégek, alapkezelők és más pénzügyi cégek terhe lenne.

Az OTP, a K&H és az Erste lehetnek a legnagyobb befizetők

Ha igazak a sajtóhírek, melyek szerint a tavaly év végi mérlegfőösszeg 0,4-0,5 százalékát kellene befizetniük a bankoknak adóként, akkor a magyar bankrendszer 29 000 milliárd forintos mérlegfőösszege alapján 116-145 milliárd forintot szedhetne be a kormány, azaz teljesülne a terv.

Ha ezt vesszük figyelembe, akkor az OTP lehet a legnagyobb befizető, ugyanis a legnagyobb hazai kereskedelmi bank mérlegfőösszege majdnem duplája a második helyezett K&H-csoporténak. Ha csak a magyarországi tevékenységet vesszük, akkor is 5800 milliárd forint lehet az adó alapját képező mérlegfőösszeg, ez alapján pedig 23,2-29 milliárd közötti adófizetéssel számolhat a bank.



Második helyen a már említett K&H áll, melynél a teljes csoport mérlegfőösszege 2917 milliárd forint, amiből 11,7-14,6 milliárdos adófizetési kötelezettség adódik. Szinte hajszálra ennyit kellene fizetnie az Erste Banknak és az MKB-nek, melyeknek szintén 2900 milliárd környékén volt a mérlegfőösszegük 2009 végén.

12 milliárd körüli adóbefizetéssel számolhatna a CIB Bank, a 2757 milliárdos mérlegfőösszegből 11-13,8 milliárdos összeg adódik attól függően, hogy 0,4 vagy 0,5 százalék lesz az adó. Jelentős összeget kellene betolnia a kasszába a Raiffeisen Banknak is 2371 milliárdos főösszege alapján, az UniCredit pedig 7-8,7 milliárd közötti befizetésre számíthat.

A számokat összeadva csak az mfor.hu által vizsgált tíz bank majdnem 100 milliárd forintot lenne kénytelen befizetni, a többi kis bankra jutna a fennmaradó 20-40 milliárd. Ennek oka, hogy a hét legnagyobb piaci szereplő a teljes magyar banki eszközállomány mintegy négyötödét adja, azaz ők járnának rosszul a bankadóval.

A Világgazdaság információi szerint a biztosítók az iparűzési adó és az úgynevezett korrigált díjbevétel valamiféle kombinációja alapján fizetik majd be a tőlük várt 36 milliárd forintot. Az alap- és vagyonkezelők egyelőre hallgatásba burkolóznak a rájuk kivetett különadóról, a lap azonban úgy értesült, a társaságok a tőlük elvárt 2,2 milliárd forintnyi extra közterhet a kezelt vagyon alapján fizetik majd be. A napokban a Magyar Biztosítók Szövetsége (MABISZ) és a Lízingszövetség is úgy nyilatkozott, hogy az új adónem súlyos károkat okozhat a szektorban.

Át kellene csusszanni az Alkotmánybíróságon is

A fenti elképzelésekkel kapcsolatban máris felvetődnek alkotmányossági aggályok: kérdés, hogy az Alkotmánybíróság (AB) mit szól majd ahhoz, hogy egy múltbéli állapot, a 2009-es mérlegfőösszeg alapján vetnék ki az adót. Az index.hu által megkérdezett adószakértők szerint ez a konstrukció szinte biztosan alkotmányellenes lenne.

Az adót az eredeti tervek szerint három évre vetették volna ki, azonban valószínűleg a Bankszövetséggel folytatott tárgyalások során finomodott a javaslat, ugyanis pénteken már Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium stratégiai államtitkára is úgy nyilatkozott, hogy csak két évig számíthatnak erre a teherre a pénzügyi szektor szereplői.

Beke Károly

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!