4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A magyar gazdaság versenyképessége - a kivitel volumenét tekintve, változatlan áron - nem romlott az utóbbi években - mondta Oblath Gábor, az MTA Közgazdaságtudományi Intézetének tudományos főmunkatársa szerdán sajtóbeszélgetésen.

Gond volt azonban, hogy míg az export változatlan áron számítva jelentősen bővült az évek során, exportárakat nem sikerült növelni - húzta alá Oblath Gábor.

Az ismert közgazdász, a Költségvetési Tanács tagja hangsúlyozottan kutatói minőségében mutatta be a Kopint Konjunktura Kutatási Alapítványnak az ország versenyképességéről készített tanulmányát. A felmérés a Takarékbank támogatásával készült el.

A kutató szerint a hazai nemzetgazdaság nemzetközi versenyképességéről szóló kijelentések összekeverednek a gazdaság általános teljesítményére vonatkozó véleményekkel, a versenyképesség, mint gazdasági fogalom keveredik például az adóztatás kérdésével, vagy a K+F ráfordítások megítélésével. Sok nemzetközi intézmény a versenyképesség megítéléséhez sorolja például a makrogazdasági mutatók alakulását jelző adatok változását, így az államháztartási hiány, az infláció vagy a a folyó fizetési mérleg jelzőszámait is.

Oblath Gábor a műhelybeszélgetés elején leszögezte: a tanulmány összeállítói a nemzetközi versenyképesség megítélésénél az országok relatív külgazdasági teljesítményét tekintették alapnak, vagyis az általuk "feltárult versenyképességnek" mondott teljesítményt.

Elmondta: ha 15 éves távlatban nézzük a közép-kelet-európai országok versenyképessségének alakulását, az exportvolument alapul véve, a 90-es évek közepén megvalósított makrogazdasági stabilizáció után a magyar gazdaság szinte valamennyi megközelítés alapján a versenyképesség kimagasló erősödését mutatta. Ekkor a versenyképesség számottevő javulását az eredményezte, hogy a Magyarországra beáramló működőtőke jóval nagyobb, mint a többi közép- és kelet-európai országé.

Kifejtette: ez azonban később azzal járt, hogy az ezredforduló tájára egyfajta "koraérett" gazdasági szerkezet alakult ki Magyarország gazdaságában és kivitelében. Az ezredfordulón, annak tájékán például  a high tech ipar termékei magas arányt képviseltek a magyar exportban, később ez a hányad mérséklődött. Elmondta: a 2000-es évek folyamatainak egyik lehetséges magyarázata, hogy az elmúlt években ennek a koraérettségnek egyfajta korrekcióját lehetett tapasztalni. A magyar gazdaság versenyképessége csökkenésének egyik jele lehet, hogy a 2000-es években hátrább szorult a korábbi uniós tagállamokba irányuló kivitelben, különösen az uniós csatlakozás után - mutatott rá a kutató.

"Ugyanakkor a csatlakozást követően versenyképességünk javult egyes korábban mellőzött piacokon, így többek között az Európai Unión kívüli kereskedelemben és a szomszédos országok körében, így  Magyarország uniós belépése főként a közép-kelet-európai térség felé terelte a hazai kivitelt" - magyarázta.

A kutatás arra is rávilágított: a nemzetközi versenyképesség általában vett javulásának viszonylag egyértelmű példái közül Csehországnak és Szlovákiának a 2000-es években felmutatott teljesítményét kell kiemelni. Bár az időszakon belül akadnak ezzel ellentétes, megakadásra utaló jelzések is, a két ország versenyképessége számottevően erősödött. Ez Lengyelországra inkább 2003-2004 után, Bulgáriára és Romániára viszont a 2000-es évek elejétől 2005-2006-ig érvényes - említette.

Magyarországot (annak exportáló szektorát) az 1990-es évek kimagasló teljesítménye után többé-kevésbé eredményes alkalmazkodás jellemezte a 2000-es években. Erre mutat, hogy sikerült megtartania, sőt növelnie is a 90-es években megszerzett jelentős piaci részesedését mind az EU belső összimportjában, mind pedig gépimportjában, piaci részesedésének megtartásáért azonban áráldozatokat is hozott. Emellett Magyarország csökkentette erős függését az EU-15-ök, azaz a korábbi tagállamok térségétől, és más piacok felé fordult - összegezte a kutató.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!