A szeptemberi német szövetségi választások előtt azt fejtegette több interjúban is Angela Merkel német kancellár, hogy Magyarország "ügyét" napirendre viszi az Európai Tanács legközelebbi ülésén. Az utóbb újraválasztott politikus elsősorban az Orbán-kormány migrációs politikája miatt tartotta fontosnak, hogy az uniós tagországok vezetőinek találkozóján külön essék szó Magyarországról.
Angela Merkel
Időközben megjelent a következő tanácsi ülés napirendje. A tanácskozást október 19-20 között tartják Brüsszelben. Az első számú téma pedig a migráció lesz. A tanács honlapján közölt részletek alapján több szempontból is elemezni fogják az uniós migrációs helyzetet.
A tematika szerint napirenden lesz a származási, valamint a frontországok és tranzitországok helyzetének javítása. Vagyis mindazon országoké, ahonnan és ahová érkeznek a menekültek, illetve amely országokon keresztül vezet a migrációs útvonal.
A frontországok esetében konkrét intézkedésekről határoznak majd a támogatás fokozása érdekében. Ugyanakkor terítéken lesz az illegális migráció elleni fellépés is: az Európai Tanács az ülésen áttekinti az egyes útvonalakon zajló illegális migrációs áramlások megfékezése érdekében tett intézkedéseket.
E témakörökben talán még nem feltétlenül kerül elő Magyarország, mint politikai kérdés, de a tanács arra is készül a két hét múlva esedékes ülésen, hogy felgyorsítsa a közös európai menekültügyi reformot. Ha máshol nem is, ezen a ponton valószínűleg kritikus megállapításokkal illetik majd Orbán Viktort és menekültpolitikáját.
Azt ma még nem tudjuk, milyen erejű kritikával készül a kancellár. Az élét feltételezésünk szerint tompítani fogja, hogy eközben az unió saját migrációs politikájának gyenge pontjai - lásd illegális migráció kezelése - is napirendre kerülnek.
Más témakörökben is egyeztetnek majd az uniós vezetők. A digitalizációs kihívásokra keresik például a válaszokat, melynek során áttekintik a digitális tartalmak egységes piacának megvalósítása terén eddig elért eredményeket.
Az állam- illetve kormányfők folytatják továbbá az állandó strukturált védelmi együttműködésről (PESCO) megkezdett tárgyalásokat. Törökország és az EU viszonya önálló napirendi pont lesz, mint ahogy a Brexit is, vagyis az Egyesült Királyság kilépése az Európai Unióból.
mfor.hu