A cég sehogy sem jön ki jól a támogatások csökkentéséből. Ha az önkormányzat kevesebb pénzt kap, nyilvánvalóan újragondolja azoknak a diákoknak a támogatását, akik most teljes térítést kapnak, a legrosszabb esetben erről lemond, tehát kevesebb adag ebédet kérnek az iskolák. Ha az önkormányzat úgy dönt, hogy a kieső bevételeket az ebédbefizetések növelésével pótolja, akkor ugyancsak számítani lehet arra, hogy kevesebben étkeznek menzán, végeredményben megint csak kevesebb adagra kapnak megrendelést. Babinszki hozzátette: egyelőre korai mélyebben belemenni a lehetőségekbe, hallani ezt is, azt is a támogatásokról, vagyis az sem dőlt el, hogy valóban csökken-e az önkormányzatok ez irányú kerete.
A válság egyébként nem okozott forgalomkiesést a Juniornál, sőt azt tapasztalták, hogy emelkedett az ebédbefizetések száma - olcsóbb a gyereket a menzán étkeztetni, mint otthon főzni rá. Ugyanez tapasztalható a vállalati étkeztetésnél is, a munkavállalók is kevesebből kijönnek a vállalati ebédlőben, mint a napi főzőcskézéssel.
Kérdés, hogyan alakul a piac, ha a melegétkezési utalványok adókötelesek lesznek. Vágvölgyi Mihály, a Veranda Grill&Wine étterem egyik tulajdonosa szerint a menüztetés forgalmának 50-60 százalékát az ebédcsekkek adják. Ám akkor sem biztos, hogy visszaesik a forgalom, ha adóköteles lesz a cafeteriajuttatás, hiszen az irodában dolgozók számára az olcsó éttermi ebéd a "levegőt", a munka mellőli elszakadást is jelenti, erről nem nagyon mondanak le. A fővárosban annyira beindult a menüztetés, hogy ma középkategóriás étterem képtelen rentábilisan működni ilyen szolgáltatás nélkül. Az á la carte forgalom minimálisra csökkent, ebben a szegmensben érződik az elkölthető jövedelmek apadása, de egy jó menüszolgáltatás hatalmas tömegeket vonz. Ráadásul a menüs étkezés két-két és fél óra alatt lezajlik, a kapacitásokat nem köti le annyira, mint az étlapról választás (megoldható a szolgáltatás svédasztalosan is, de ez üzemszerűen ötven fő feletti vendég kiszolgálása esetén gazdaságos). A menüztetéssel túl lehet élni a válságot - véli Vágvölgyi -, legalábbis a főváros belső kerületeiben, ahol sok az iroda, írja a Napi.