3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A kínai Apple és HP-termékek gyártója, a Foxconn az Egyesült Államokba telepítene gyáregységet. Hozzájuk hasonlóan mások is vannak így ezzel.

Bár a Foxconn lépése jól lehet, inkább PR-szempontból erős, mint pénzügyi aspektusból, alaposabban végiggondolva a dolgot, valami új kezdetét is jelentheti a TheMotleyFool amerikai portál szerzője szerint. Az elkövetkezendő 15 évben 1,8 milliárd ember lép majd ugyanis a globális fogyasztói osztályba, ami megduplázódó világszintű fogyasztást jelent - 64 ezer milliárd dollárra emelkedik annak volumene. Mindez több gyáregységet is jelent majd, melynek egy része "természetesen" az Egyesült Államokba kerül.

Amerikában a jelenlegi termelés közel a duplája az 1970-es évinek, és még 2010-ben is az USA volt a világ legnagyobb gyáripari országa (bizonyos kalkulációk szerint tavaly Kína már átvette a vezető szerepet). Ráadásul minden jel arra utal, hogy a növekedés tovább folytatódik. Először is egy energia-bumm korai szakaszában vagyunk, mely a földgáz árát évtizedes mélypontra vitte. Ennek révén az Egyesült Államok alacsony árai versenyelőnyt jelentenek más nemzetekkel szemben. Jelenleg a gáz elszámolóára millió BTU-nként 3,3 dollár Amerikában, ezzel szemben Európában 10,6, Japánban pedig 16,7 dollár. (A BTU a brit hőegység jele, az energia egyik hagyományos mértékegysége, mely nagyjából 1055,05585 joule energiának felel meg).

Az energiaár mellett az átrendeződést segítheti a bérkülönbség az USA és Kína között. A kínai bérek sokkal gyorsabban emelkednek, mint a termelékenység, az Államokban ezzel szemben a termelékenység növekszik nagyobb ütemben. A Boston Consulting Group egyik elemzése szerint öt éven belül a termékek előállítása csak 10-15 százalékkal kerül kevesebbe a kínai tengerparti városokban, mint az USA egyes részein, ha pedig minden egyéb költségtényezőt figyelembe veszünk, akkor kiderülhet egyes USA-beli államokról, mint például Dél-Karolina, Alabama, Tennesse, hogy a legolcsóbb termelői helyek lehetnek az ipari világban.

Az amerikai gyáripar szempontjából ezek nagyon jó hírek, ám problémát jelenthet a foglalkoztatottság aspektusából. Hiszen míg a tényleges termelési érték megduplázódott 1970 óta, a foglalkoztatás ugyanezen időszak alatt több mint 5 millióval csökkent. Ennek oka a termelékenységben rejlik, mivel a mai gyártási folyamatok az automatizálás miatt nem igényelnek akkora munkaerőt, mint hajdanán. A cikk szerzője példaként egy amerikai acélgyárat említ, ahol az 1950-es években 30 ezer munkavállalóval 6 millió tonna acélt állítottak elő, 2010-ben pedig már 7,5 millió tonnát, de mindössze 5000 munkavállalóval. Tehát a mai kor gyáripara nagy teljesítménnyel, de alacsony dolgozói létszámmal működik. Így az esetleges gyáripari-bummtól nem lehet elvárni majd, hogy tömegesen hoz létre új munkahelyeket. Feltehetően mérnökök, könyvelők és tervezők kis csoportja fogja elvégezni a "háttérmunkát", a gépek pedig betöltve a dolgozók helyét, elvégzik a mechanikai feladatokat.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!