Egyre nehezebb helyzetben
Az elmúlt két évtizedben évről évre romlott az önkormányzatok pénzügyi egyenlege, ez a választási ciklusokhoz is kötődött, de ettől eltekintve is negatív volt a tendencia. A helyhatóságok nettó pénzügyi vagyona 1991-92-ben még a GDP mintegy 20 százaléka volt, ez mostanra negatívba fordult - emelte ki a szerdai sajtótájékoztatón Wolf László.
Az OTP Bank vezérigazgató-helyettese hozzátette: az önkormányzati kötvények kibocsátása 2006-ban kezdődött, a nagy felfutás 2007-2008-ra volt jellemző. Az akkor kibocsátott kötvényeknek tavaly kezdődött meg a törlesztése, ezért a szektor megújítandó adóssága 2013-ra mintegy 90 milliárd forintra növekszik. Wolf László kiemelte: az önkormányzatok teljes adósságállománya mintegy 1600 milliárd forint.
"Az önkormányzatok finanszírozását befolyásolja az új önkormányzati törvény is, egyelőre nem látni a szektor hosszú távú finanszírozását. Éppen ezért a bankok egyelőre nagyon óvatosak az önkormányzati szektor finanszírozásában, de szerintem ez az év második felében enyhülni fog" - mondta Wolf.
"Az OTP továbbra is fontos ügyfeleknek tekinti az önkormányzatokat, szeretnénk részt venni a finanszírozásukban. Hitelezésre továbbra is szükség van, hiszen az EU-támogatásokat előfinanszírozni kell és önrészre van szükség" - vázolta fel a vezérigazgató-helyettes. Szerinte meg kell oldani, hogy az önkormányzatok a jelenlegi adósságállomány mellett is finanszírozhatók legyenek.
Kiket érinthet?
"2011 végén az önkormányzatok adóssága az OTP felé 292 milliárd forint volt, míg a teljes bankszektor felé fennálló tartozás ezermilliárd forint alá csökkent. Ezen belül az OTP frankkötvény-állománya 405 millió frank, vagyis 98 milliárd forint volt 2011 végén" - emelte ki Wolf László.
A teljes önkormányzati szektor frankkötvény-állománya 413 milliárd forintot tett ki tavaly, a forint gyengülése éves szinten mintegy 12 milliárd forinttal emelte meg a szektor terheit. Az OTP szakembere szerint ez is azt jelzi, hogy nem szektorszintű, nem strukturális a probléma, hiszen a 12 milliárd az önkormányzati szektor bevételeinek mindössze 0,4 százaléka. "Egyedi esetekben lehet szükség könnyítésre, a problémák átmeneti kezelésére. Mi nem tömegterméket kívánunk értékesíteni, hanem egy árfolyamrögzítést kínálunk azoknak, akik átmeneti nehézségekkel szembesülnek. Újságírói kérdésre Wolf László elárulta: ügyfeleik többsége megyei jogú város, illetve budapesti kerület.
Gyűjtőszámla, kamatemelés
"A javaslatunk azoknak kínál megoldást, akik a következő időszakban fizetési nehézségek elé néznek, terheik feszítettek. Az OTP nem tud, és nem kíván megoldást találni arra, hogy a teljes kötvényállomány árfolyamkockázatát kezelje" - emelte ki Kovács Pál, az OTP ügyvezető igazgatója.
A bank azoknak kínálja az új termékét, akiknek az OTP a számlavezetőjük és a kötvénykibocsátójuk, illetve a kötvény törlesztése már megkezdődött. Ők maximálisan három évig, 2014 végéig 200 forinton törleszthetnek, a fennmaradó teher pedig egy forintszámlán gyűlik, melynek kamata három havi BUBOR plusz másfél százalék. A gyűjtőszámla összegének törlesztése a teljes futamidőre szétterítve történik - vázolta fel Kovács.
"Akik élnek ezzel a lehetőséggel, azok három évig fix, kiszámítható törlesztési terhet kapnak, az átmeneti időszak végére pedig tisztázódhatnak a szektor hosszú távú finanszírozásának feltételei" - mondta a bank szakembere. Hozzátette: a megoldást minden önkormányzati partnerüknek ajánlják, azoknak lehet érdekes, akiknek ténylegesen feszített az anyagi helyzetük.
Akik élnek az OTP kínálta árfolyamrögzítéssel, azoknak előzetesen bele kell egyezniük, hogy frankkötvényeik kamata 50 bázisponttal emelkedik majd - vázolta fel Kovács. "Ez a megoldás az ügyfélnek és a banknak is jó, hiszen elkerülhető a fizetésképtelenség" - tette hozzá.
Kérdésre válaszolva az OTP szakértője hozzátette: súlyos adósságprobléma talán egy-két önkormányzat esetében volt, a portfólió minősége összességében jó. Az állomány jellemzően 15 éves vagy hosszabb futamidejű, így erre az időszakra szétterítve történik a megújítás. Az állományban a 90 napon túli késedelem aránya 3 százalék körül volt - mondta el.
Beke Károly
mfor.hu