Közvetítésünk ezzel véget is ér.
18:58
Orbán Viktor sajtótájékoztatója alatt a forint folytatta egész nap tapasztalt erősödését. Most egy euró 304,80 forintba kerül, a dollárért 237,30 forintot, a svájci frankért pedig 252,61 forintot kell adni.
18:55
"Én azt az álláspontot kezdeményezem, hogy Magyarország az Európai Unió része maradjon. Még mindig több előnyünk származik ebből, mint hátrányunk" - véli Orbán. Ugyanakkor szerinte az eurószkeptikusokat sem szabad politikailag kritizálni.
18:52
"Én úgy látom, hogy Európának nem marad más választása, mint középtávon valamilyen együttműködést kötni Oroszországgal. Nekünk ebben van tapasztalatunk, ebből Közép-Európa számára nem szokott sok jó kisülni. Nem akarunk szembemenni ezzel a folyamattal, de szeretnénk közép-európai garanciákat" - szögezi le Orbán.
18:43
A magyar költségvetés hiánya először az EU-csatlakozásunk óta 3 százalék alatti számot mutat, az államadósságot féken tudjuk tartani, és a kereskedelmi mérleg is pozitív. Ezért Magyarországnak nincs szüksége pénzre, mi csak egy ígérvényt kérünk, hogy ha zavar lesz az európai kötvénypiacon, akkor ne alakuljon ki az a képzet, hogy Magyarország nem képes fizetni a kötelezettségeit - mondja Orbán.
18:40
"Valóban írtam egy levelet ma reggel Barroso úrnak. Mivel a nemzeti bank függetlenségét mi is osztjuk, nincs köztünk véleménykülönbség. Olyan kérdésekben is hajlandóak vagyunk tárgyalni, amit az elmúlt húsz évben senki nem kritizált. Egy pont van, amit aggályosnak érzek: a Bizottság azt kifogásolja, hogy a jegybank elnöke és a Monetáris Tanács tagjai esküt tesznek a kinevezésükkor. Holott ez egy nemzeti intézmény, nem vagyunk tagjai az eurózónának. A többi ügy inkább technikai jellegű kérdés" - mondja a jegybanktörvénnyel kapcsolatban a kormányfő.
18:35
Magyarországgal szemben természetesen van spekuláció, ahogy minden országgal szemben, amelyik eladósodott, ez teljesen érthető. Ez nem helyes, de része a nemzetközi pénzügyi életnek.
"Magyarországnak nem hitelre van szüksége. Nekünk nincs szükségünk a németek pénzére. Mi azt kérjük tőlük, hogy kössünk egy biztonsági megállapodást, mert attól tartunk, hogy az európai kötvénypiacon a közeljövőben sok országnak sok pénzt kell felvennie, ezért nem fogjuk tudni a piacon eladni a kötvényeinket. Mi azt is vállaljuk, hogy a piacon drágábban értékesítsünk állampapírt ahelyett, hogy az alacsony kamatozású pénzt használnánk fel" - mondja Orbán.
"Igenis költségvetési fegyelemre van szükség, meg kell állni a saját lábunkon. Mi nem pénzt kérünk, hanem biztosítékot. Az IMF-tárgyalások nem az államcsődről szólnak, hanem erről a biztonságról" - teszi hozzá.
18:33
"Szerintünk hatékonyabb lenne a jegybank és a PSZÁF, ha összevonnánk, de ha a Bizottság úgy látja, hogy nem jó, ha összevonjuk, akkor nem fogjuk összevonni. Ez nem egy kardinális gazdaságpolitikai kérdés" - mondja a magyar kormányfő.
18:32
"Akkor vagyok kemény, amikor a hazám érdeke megkívánja, és akkor kötök kompromisszumot, ha a magyar emberek érdeke megkívánja. Amiről ma beszélünk, az nem az EU-IMF és Magyarország közti tárgyalás, az majd egy másik gazdasági jellegű tárgyalás lesz" - válaszolja Orbán újságírói kérdésre.
18:30
"Örülök, hogy a kifogásolt jogszabályok ügyében előrébb tartunk, mint ahol tegnap voltunk" - szögezi le a magyar kormányfő. Hozzáteszi: a kifogások közül kettőt tárgyaltak meg, melyek közül az egyiket hajlandók teljes egészében átdolgozni.
18:27
"A mai nap fantasztikus és fontos volt a magyar alkotmány számára. Korábban az a veszély fenyegette, hogy az érdektelenség mocsarába süllyed, most azonban élénk érdeklődés övezi a magyar alkotmányt" - mondja az ülést követő sajtótájékoztatón Orbán.
18:07
"Sajnálom, hogy a mai vitában nem érveket, nem tényeket kaptam, hanem abszurd indulatot és dühöt. Ezek nem méltók Európához. Magyarország a szabadságharcosok földje volt, ma is az, és az is marad. Akinek kétségei vannak, kérem, jöjjenek Magyarországra, ismerjenek meg bennünket, ismerjék meg a magyar népet" - zárja a vitát egy órás késéssel Orbán.
17:01
A hírek szerint hamarosan, az ülés után Orbán Viktor sajtótájékoztatót tart Strasbourgban, melyről szintén igyekszünk beszámolni.
16:48
A néppárti képviselők sorra szólalnak fel az Orbán-kormány védelmében, holott korábban arról lehetett hallani, hogy ők is támogatnának egy esetleges eljárást hazánk ellen. A heves ellenzők a kezdeti támadások után egyelőre visszavonultak.
16:20
Tabajdi Csaba szocialista képviselő szerint túlzás Hugo Chaveznek vagy puszta Putyinnak nevezni Orbánt, aki ugyan nem nevezhető demokratának, de magyar miniszterelnökként megilleti a személyes méltóság.
16:15
"Magyarország demokratikus tagja az Európai Uniónak és betartja annak szabályait. Ha az EU-nak efelől kétségei vannak, akkor készek vagyunk megvitatni azokat" - szögezi le Szájer József fideszes EP-képviselő. Szerinte az a probléma, hogy az Európai parlament tagjai nem ismerik Magyarországot, csak a sajtóból tájékozódnak.
16:13
Újabb magyar hozzászólás: Morvai Krisztina szerint nem Magyarország az oka, hogy az EU rendszere szétesett, hogy magas a munkanélküliség Európában.
16:09
"A Bizottság tegnapi döntései nem felelnek meg a probléma súlyának. Az Európai Uniónak sokkal jobban kell figyelnie a gazdasági válságra" - folytatja a vitát az egyesült baloldal EP-képviselője.
16:05
"Magyarország kettős válságtól szenved: egy gazdasági és egy politikai válságtól" - szögezi le Bokros Lajos. A konzervatív képviselő szerint nem csak a Bizottság által kifogásolt három jogszabály sérti az európai normákat, "a jogállamiságot szőnyegbombázás érte Magyarországon". Szerinte ennek következtében Magyarország hosszú ideig kormányozhatatlanná válik majd.
"A konzervatívok azt várják Európától, hogy megvédi a jogállamiságot, de ezt a harcot csak a magyar nép tudja sikerre vinni, remélem, hogy tovább viszik majd ezt a harcot" - emeli ki Bokros.
16:01
A zöldek vezére amellett érvel, hogy az uniós szerződés 7. cikkelyének értelmében delegációt kell küldeni Magyarországra, és ki kell vizsgálni, miért kelt félelmet az alkotmány szellemisége.
15:58
"Az EU nem lábtörlő, hanem egy közös ház Orbán úr" - folytatja Daniel Cohn-Bendit, a zöldek frakcióvezetője, aki tavaly is élesen bírálta az Orbán-kormányt. "Amikor az ön országa belépett az Európai Unióba, akkor senkitől nem hallottam olyan aggályokat, hogy Magyarországnak sztálini alkotmánya van. Hagyjuk abba ezt a hülyeséget" - érvel hevesen Cohn-Bendit.
15:56
"Az Európai Unió értékeken és elveken alapul, ezek alkalmazandók északon, délen, keleten és nyugaton" - mondja Guy Verhofstadt.
15:44
"Súlyos dolgokról beszélünk ma: a demokráciáról, a jogállamiságról, az európai értékekről. Biztos vagyok abban, hogy Orbán úr is bizonyítja majd, hogy ezeket az elveket tiszteletben tartja" - mondja Joseph Daul néppárti képviselő.
15:40
"Ilyen mértékű átalakítás mellett természetesnek tekintem, hogy vitás kérdések is felvetődnek" - mondja Orbán. A jövő héten esedékes Orbán-Barroso találkozótól a magyar kormányfő gyors megoldást remél. Hozzáteszi: mai levelében jelezte az EB elnökének, hogy rendelkezésre áll a vitás kérdések megvitatására.
15:37
"Bőven vannak még gazdasági nehézségeink, de a költségvetés most először felel meg az európai normáknak, csökkentjük az államadósságot" - szögezi le Orbán.Ezt követően felsorolja a kormány elmúlt másfél évének eredményeit. "Természetesen ez érdeksérelemmel, lobbiérdekek sérelmével is járt, elég, ha a bankadóra vagy a válságadókra gondolni"- emeli ki.
15:34
Orbán Viktor folytatja a vitát Barroso szavai után. "Azért jöttem önök közé, mert azt a hírt kaptam, hogy önök Magyarországról akarnak tárgyalni. Indokolt jelenlétem a mostani felfokozott érdeklődés mellett" - mondja a magyar kormányfő. Hozzáteszi: az elmúlt másfél évben nagyszerű, mély és átfogó átalakítás történt, 2010-ben a magyar gazdaságot az összeomlás fenyegette.
15:30
"Rendkívül kényes témáról van szó, az értékekkel, az elvekkel és a tényekkel kapcsolatban ésszerűnek kell lenni. A Bizottság 2011 eleje óta nyomon követte a magyar jogalkotást, többször is aggályokat fogalmaztunk meg, majd arra kértük a magyar hatóságot, hogy a törvénytervezetet módosítsák, de ezt a kormány sajnos nem fogadta meg" - emeli ki José manuel Barroso, az EB elnöke.
Barroso emlékeztet arra, hogy kedden három jogsértési eljárás elindításáról döntött Magyarország ellen, illetve egy kérdésben további magyarázatot kértek a magyar hatóságoktól. ha ezek a válaszok nem lesznek kielégítőek, akkor a Bizottság további lépéseket foganatosít hazánkkal szemben. Barroso hozzátette:a tegnapi döntések prioritásként kezelendők, a jelenlegi fázisban a Bizottság az európai jog alkalmazását kéri, de nem fognak hezitálni, hogy konkrét lépéseket foganatosítsanak.
"Nagyon fontos, hogy stabilizáljuk a magyar demokráciát, ennek érdekében mindent meg fogunk tenni" - szögezi le Barroso. Hozzáteszi: tegnap újabb levelet küldött a Bizottság alelnöke a magyar kormánynak, melyben a média függetlenségével kapcsolatos kérdéseket veti fel.
"Ez a vita nem Magyarország ellen irányul, Magyarországért és Magyarországgal tárgyalunk" - emeli ki az Eb elnöke. Hozzáteszi: tiszteletben tartják a magyar népet, a magyar kultúrát, azt kérik a kormánytól, hogy mutassa meg, hogy elkötelezett a demokrácia mellett.
Háttér
Orbán Viktor maga kérte, hogy felszólalhasson az Európai Parlament szerdai ülésén Strasbourgban. Ehhez a dán elnökség beleegyezése szükséges, azonban semmi nem indokolja, hogy ne hagyják beszélni a magyar miniszterelnököt. "Nem engedjük, hogy a nemzetközi baloldal hazugságokkal és alaptalan rágalmakkal vádolja Magyarországot a nemzetközi nyilvánosság előtt. Mi ezúttal is megvédjük Magyarországot és a magyar emberek becsületét" - mondta még hétfőn Szijjártó Péter, a miniszterelnök szóvivője.
Orbán azért tarthatta fontosnak, hogy felszólaljon a parlamentben, mert a hírek szerint három európai frakció is intenzív kritikával készült a mai napra. A zöldek, a szocialisták és meglepetésre a néppártiak is bejelentették már, hogy kezdeményezni fogják Magyarország szavazati jogának felfüggesztését az EP-ben arra hivatkozva, hogy hazánk nem tartja tiszteletben az európai normákat.
Érdekesség, hogy az Európai Bizottság épp kedden jelentette be, hogy három ügyben is kötelességszegési eljárást indít hazánk ellen. A testület a jegybanktörvényt, a bírák korai nyugdíjazását és az adatvédelmi biztos leváltását kifogásolja, Magyarországnak egy hónapja van arra, hogy a felvetésekre reagáljon, ellenkező esetben az Európai Bíróság elé kerülhet az ügy, és egyrészt pénzbírságot kaphatunk, másrészt pedig kötelezhetnek a bíróság döntésének végrehajtására.
Beke Károly
mfor.hu